Haberler

Suriyeli işçilerin hak gaspına karşı birleşmesi patronları korkuttu: “Normalde memnunduk ama işin rengi değişti”

Yükselen ırkçılık ve ucuz emek sömürüsüyle karşı karşıya kalan Suriyeli göçmen işçilerin Bursa’da yok pahasına çalıştırılmaya karşı bir araya gelmesi, patronları rahatsız etti

Suriyeli göçmen işçilerin Bursa’da, WhatsApp grupları üzerinden haberleşerek belirli bir ücretin altında çalıştıran patronların dükkanlarını birbirlerine söyledikleri ve bu dükkanlarda çalışmadıkları iddia edildi. Bir patron, konuyla ilgili “Normalde Suriyeli işçilerden açıkçası memnunduk. Ama işin rengi değişmeye başladı” dedi.

Bursa’da Gündem Gazetesi’nden Yaman Kaya, köşe yazısında Suriyeli emekçilerin örgütlenmesine değinerek, emekçilerin kendi araların WhatsApp grubu kurduklarını ve işçi haklarını gasp eden patronların dükkanlarında çalışmadıklarını iddia etti.

Patronların bu konudan şikayetçi olduğunu belirten Kaya, Küçük Sanayi’deki bir işletme sahibinin şu sözlerini paylaştı:

“Türk usta bulamıyoruz. Suriyeliler de piyasayı yükseltmeye başladı. İşler yoğunlaşınca ücretlerin artmasını istiyorlar. WhatsApp grubu oluşturmuşlar. Belirli ücretin altında çalışmayı kabul etmiyorlar. Birini işten çıkarınca, diğerleri de çalışmıyor. İşçi çıkarılan yere asla girmeyin talimatı vermişler. Normalde Suriyeli işçilerden açıkçası memnunduk. Ama işin rengi değişmeye başladı.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir