Muhalefet

SYKP: Birlikte yeni bir dünya inşa edeceğiz

ANKARA – SYKP’nin 7-9 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek 4’üncü Olağan Konferans ve Kongresi’ne katılım çağrısı yapan Eş Genel Başkan Canan Yüce, faşizmin birlikte engellenebileceğini belirterek, “Toplumsal ve siyasal devrimin bütün alanlarında birlikte hareket etmeliyiz” dedi.  Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP), Eş Genel Başkanları Canan Yüce ve Cavit Uğur’un katılımıyla 7-9 Ağustos’ta gerçekleştirilecek 4’üncü Olağan Konferans ve Kongresi öncesi basın toplantısı düzenledi. Partinin genel merkezinde gerçekleştirilen toplantıda Yüce ve Uğur, gündemi değerlendirdi.  Toplantı salonuna “Birlikte bu ablukayı dağıtacak yeni bir dünya kuracağız” pankartı asıldı.

 FAŞİZMİN ÇABASI 

İlk olarak konuşan Yüce, dünya üzerinde bütün insanlığın yeni bir dönüşüm içinde olduğuna dikkat çekerek, “Ekonomik, siyasi, ekolojik ve insani olarak insanlığa güvenli bir gelecek, bir umut vaat edemeyen kapitalist sistem, bu dönüşüm sürecinde kontrolü elden yitirmemek ve yeni ‘devrimler dalgasını” engellemek için tüm dünyada otoriter hatta faşist yönetimleri devreye sokma çabasında” dedi.  Türkiye’nin de bu süreçte hak ve özgürlüklerden uzaklaştığını belirten Yüce, “Erdoğan yönetimindeki faşist AKP-MHP bloğu, 20 yıla yaklaşan iktidarlarında işledikleri insanlık suçlarının hesabını vermekten kurtulabilmek ve iktidarda kalabilmek için ülkeyi ve bölgeyi tam bir yangın yerine çevirmiş, koşar adım faşizmin inşasını tamamlama çabası içerisindeler” ifadelerini kullandı

KOVİD-19 PANDEMİSİ 

Sistemin bugüne kadar yaşadığı tıkanıklıkları savaşlarla aşmaya çalıştığını söyleyen Yüce, “Emperyalist paylaşım savaşının gerisinde de kapitalist sistemin büyük krizleri, sermayenin değersizleşmesi ve merkezileşme ihtiyacı vardı. Milyonlarca insanı öldürerek insanlığın ve doğanın kolektif değerleri ‘bir avuç’ büyük sermaye grubunun ve onların devletlerinin elinde toplandı. Şimdi de pandemi aracılığıyla aynı şeyi yapmayı deniyorlar. Çok kısa süreli bir kapanma ve aşı teknolojisinin kar unsuru olmaktan çıkartılarak toplum sağlığı zorunluluğu haline getirilmesiyle çoktan çözümlenebilecek olan Kovid-19 vakası, halen yeni sermaye rejimine geçişin örtüsü, bu süreçte kitlelerin öfkesini, enerjisini kontrol etmenin bir aparatı olarak kullanılmakta” diye belirtti. 

 DOĞA İÇİN GELECEK

  Kapitalizmde doğa ve insanlık için bir gelecek olmadığını söyleyen Yüce, “Dahası, kapitalizmin bin bir suratlı ırkçı, dinci manipülasyonlarla geniş toplumsal kesimler nezdinde rıza üretebilme imkanı da daralmıştır. Yaşam mücadelesinde artık duvara dayanan insanlık ve doğa kendine nefes alacak yollar açacaktır. Mesele, bu yolları kapitalizmi aşacak ve yeniden eşitlikçi, özgürlükçü, doğa insan bütünlüğüyle davranan yeni bir düzleme taşıyabilmektir. Dünya-tarihsel düzleminde şimdi yapmamız gereken, yaşanmışlıklardan çıkartılmış dersler, bugünün kapitalizminin doğru analizi ve sosyal mücadelelerin devrimci bir perspektifle etkileşime geçirilmesini sağlayacak bütünlüklü bir paradigmayla yeni ve yeniden sosyalizm alternatifini aktüel hale getirmektir” dedi.  

 KAPATMA VE KOBANE DAVALARI

 Kurucu bileşeni oldukları Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik saldırılara da dikkati çeken Yüce, şöyle dedi: “Faşist iktidara karşı yürüttüğü etkin mücadele Kobanê ve kapatma davalarıyla akamete uğratılmaya, Kürt halk hareketiyle Batılı sosyal mücadele dinamiklerinin birlikte yarattığı demokratik alternatif boğulmaya çalışıldığı bu süreçte partimize çok daha büyük görev ve sorumluluklar düştüğünün bilincindeyiz. Bir kez daha ‘Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber, ya hiç birimiz’ diyoruz. Fabrikada, büroda, tarlada, doğada, sokakta, okulda, evlerde, fiziki ve dijital alanlarda, kısaca toplumsal ve siyasal devrimin bütün alanlarında birlikte hareket etmeye çağırıyoruz.”  Eş Genel Başkan Cavit Uğur ise, Türkiye’de yayılan faşizmin hep birlikte engellenebileceğini belirterek, 4’üncü Olağan Kongreleri’nde beraber olma çağrısı yaptı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir