Haberler

Taciz faili erkeğin duruşması ertelendi

ETELGRAF HABER-

Bodrum ilçesinde çocuğa yönelik cinsel istismardan hakkında dava açılan Yaşar Kısa’nın görülen duruşması çelişkili ifadelere rağmen ertelendi.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 2019’da çocuğa cinsel istismarda bulunan fail Yaşar Kısa hakkında açılan davanın 2’nci duruşması Bodrum Adliyesi 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuksuz yargılanan fail erkek katılmazken, taraf avukatları katıldı. Duruşmayı kadın örgütleri de takip etti.

FAİLİN İFADELERİ ÇELİŞİYOR

Duruşmada ilk olarak pedagog eşliğinde ifadesi alınan çocuk, Yaşar Kısa tarafından tehdit edildiğini, hürriyetinin kısıtlandığını ve telefonuna fail tarafından el konulduğunu söyledi. Çocuğun avukatı ise çocuğun kendi rızası olduğu yönünde beyanını hatırlatarak, çocuğun verdiği ifade ile failin ifadelerinin çeliştiğini belirtti. Failin karakoldaki ifadeleri ile savcılıkta verdiği ifadelerin çeliştiğini aktaran avukat, failin tutuklanmasını, tutuklanma kararı verilmezse elektronik kelepçe takılarak uzaklaştırma kararı verilmesini talep etti. 

Muğla Barosu Çocuk Hakları Komisyonu avukatı dosyaya müdahillik başvurusunda bulundu.

SAVCILIK İSTİSMARDAN CEZA İSTEDİ

Dosyanın savcısı geçen celsede failin daha önce cinsel istismar ve tacizden aldığı cezaların celbini istemişti. Savcı bu talebine cevap gelmediğini belirterek, tekrar talep etti. Mütaalasını açıklayan savcı failin “Çocuğu hürriyetinden yoksun bırakma” ve “Tehdit” suçlarından değil “Çocuğu cinsel istismar amacıyla hürriyetinden yoksun bırakma”, “Tehdit, taciz ve takip” suçlarından ceza almasını talep etti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme hakimi ise “Eyleme devam etmediği gerekçesi” ile failin tutuklanma veya elektronik kelepçe takılması, taleplerini reddetti. Ayrıca fail failin koruma talebini de reddeden hakim, Muğla Barosu’nun müdahillik talebini de reddetti.

Duruşma 16 Kasım’a ertelendi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir