Haberler

Taliban Kabil’in 80 km uzağında: ABD 1 hafta içinde Kabil’i kuşatabileceğini düşünüyor

ABD’nin Afganistan’dan çekileceğini açıklamasının ardından Taliban hızla kent merkezlerini de ele geçirmeye başladı. Taliban’ın tüm ülkeyi ele geçirmesi için 1 ay gibi bir süreden bahseden ABD ise şimdi bu süreyi 1 haftaya kadar indirdi.

Perşembe günü ülkenin en büyük ikinci ve üçüncü kenti olan Kandahar ve Herat’ı ele geçiren Taliban dün de 4 kent merkezini daha ele geçirdi.

“1 hafta içinde Kabil’e dayanabilirler”

CNN’in bir Amerikan istihbarat değerlendirmesine atıf yapan ve adı açıklanmayan bir ABD‘li diplomatik kaynağa dayandırdığı habere göre, Taliban’ın 3 gün ila 1 haftada Kabil’i kuşatma altına alabileceği senaryosu Washington’da değerlendiriliyor. Daha önce Taliban’ın Kabil‘i izole edebileceği süre için daha uzun bir periyot öngören ABD’li istihbarat kurumları, Taliban’ın hızlı ilerleyişi karşısında bu süreyi 1 haftaya kadar indirmiş oldu.

Taliban‘ın ilerleyişi karşısında herhangi bir adım atmayan Joe Biden yönetimi ise önceliğini Kabil Büyükelçiliğindeki personelin tahliye edilmesine vermiş durumda.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, dünkü basın brifinginde, Kabil Büyükelçiliğindeki personelin tahliyesine ilişkin 3 bin ABD askerinin katıldığı operasyonun başladığını ve ülkedeki birliklerine herhangi bir saldırı olması halinde karşılık vereceklerini belirtmişti.

Kabil’in 80 km uzağındalar

Cuma akşamüstü Taliban’ın Kabil’in 80 kilometre uzağındaki Logar vilayetinin başkentine girdiği ve çatışmaların uzun süre devam ettiği belirtildi. Taliban, polis merkezini ve cezaevini ele geçirdiklerini ifade etti.

Afganistan ordusu düzensiz haldeyken ve cumhurbaşkanı yardımcısının ülkeden kaçtığı iddia edilirken, Taliban başkent Kabil’e doğru ilerliyor. Ülkenin üçte ikisinin kontrolü artık Taliban’ın elinde.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir