Haberler

Taliban’dan açıklama: “Türkiye bizim kardeşimiz”

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, “özellikle Müslüman ülkelerden Afganistan’da siyasi çözüm ve savaşın sona erdirilmesi konusunda destek istediklerini, Türkiye ile de iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini” söyledi.

soL Haberin aktardığına göre; Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, TRT Arabi’ye yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilmesi, Kabil Havaalanının işletilmesi ve Doha’da yürütülen Afganlar arası barış müzakereleri konusunda değerlendirmelerde bulundu.

“Türkiye ile iyi ilişkiler içinde olmak istiyoruz”

Taliban sözcüsü, Afganistan’da sorunun çözümünün kapsayıcı bir İslam hükümetinde olduğunu savunarak, barış ve güvenliği yeniden canlandırmak ve yeniden inşa sürecini başlatmak için diğer ülkelerle çalışmak istediklerini ifade etti.

Özellikle Müslüman ülkelerden Afganistan’da siyasi çözüm ve savaşın sona erdirilmesi konusunda destek isteyen Mücahid, Türkiye ile de iyi ilişkiler içinde olmayı arzu ettiklerini belirtti.

Mücahid, “Türkiye ile iyi ilişkiler istiyoruz, Türkiye bizim kardeşimiz, inanca dayalı pek çok ortak noktamız var. Türkiye’nin geçmişi bırakıp bugüne ve geleceğe dönmesini istiyoruz. Ondan sonra diyalog isteyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Kabil Havaalanı açıklaması

ABD’nin 20 yıllık işgalinin, Doha Anlaşması’yla beraber biçim değiştirmekte olduğu sıralarda ABD Başkanı Biden ile AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmesinden sonra gündeme gelen Kabil Havaalanı gibi çeşitli yer ve bölgelerin, Amerikan işgalinin çok ortaklı ve taşeron kullanılan yöntemlerle süreceği yeni dönemde Türkiye’ye “ihale” edilmesi üzerine geçtiğimiz günlerde Taliban, pek çok uyarı mesajının ardından, doğrudan Türkiye’nin işgalini konu alan resmi bir açıklama yayınlamıştı.

TRT Arabi’ye yaptığı açıklamada; İstanbul’da yapılması arzu edilen barış konferansı konusunda, Afganistan’ı ve bölgeyi barışa kavuşturacak her fırsatı değerlendirdiklerini söyleyen Taliban sözcüsü, Kabil havaalanının, diplomatik misyonların ve elçiliklerin güvenliğinin Afganların sorumluluğunda olduğunu, aksi bir tutumu ülkenin içişlerine müdahale olarak değerlendireceklerini kaydetti.

Mücahid, Katar’ın başkenti Doha’daki Afganlar arasında müzakerelerin yeniden başlamasından iyi sonuçlar alınacağını ümit ettiğini de sözlerine ekledi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ne demişti?

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kâbil Havalimanı’nın güvenliğinin Türkiye tarafından sağlanması konusunda açıklama yaparken “Bu arada Taliban’ın bazı rahatsızlıkları söz konusu. Taliban’la da bu süreci görüşmek suretiyle nasıl ki Amerika ile bazı görüşmeleri Taliban yaptıysa herhalde Taliban’ın Türkiye ile bu görüşmeleri çok daha rahat yapması lazım. Çünkü Türkiye onun inancıyla alakalı ters bir yanı yok. Ters bir yanı olmadığı için de onlarla bu konuları daha iyi görüşeceğimize anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum” ifadelerini kullandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir