Haberler

Taliban’ın üst düzey liderlerinden Haşimi: Bizim ülkemizde demokratik sistem olmayacak

Taliban’ın üst düzey liderlerinden Waheedullah Haşimi, Reuters’e verdiği demeçte ülkeyi nasıl yöneteceklerine dair ayrıntılar verdi.

Taliban’ın Afganistan’ı nasıl yöneteceğine ilişkin pek çok meselenin henüz sonuçlanmadığını, ancak bu ülkede bir demokrasi olmayacağını belirten Haşimi, “Bizim ülkemizde temeli olmadığı için demokratik sistem de olmayacak. Afganistan’da ne tür bir siyasi sistem uygulamamız gerektiğini tartışmayacağız çünkü açık. Bu şeriat kanunudur” diye konuştu.

Haşimi, bu hafta içinde yönetim konularının tartışılacağı Taliban liderliği toplantısına katılacağını söyledi.

Eski askerlere çağrı

Haşimi, “Taliban’ın saflarına katmak için Afganistan Silahlı Kuvvetleri’nden eski pilotlara ve askerlere ulaşacağını açıkladı. Taliban’ın kendi üyelerinin yanı sıra kendilerine katılmaya istekli hükümet askerlerini de içerecek yeni bir ulusal güç kurmayı planladığını” belirtti. Haşimi, Taliban’ın savaş sırasında birçok helikopter ve uçağa el koymuş olmasına rağmen özellikle pilota ihtiyacı olduğunu söyledi.

Kadınların durumu

Öte yandan kadınların çalışma ve eğitim hakkının yanı sıra nasıl giyinecekleri konusunda din adamlarının karar vereceğini belirten Haşimi, “Kız çocukların okula gidip gitmeyeceğine ulemamız karar verecek. Bu onlara kalmış” dedi; “Kadınların hicab, burka, sadece bir başörtüsü veya başka herhangi bir şey takıp takmayacağına onlar karar verecek. Bu onlara kalmış” diye konuştu.

Taliban 1996-2001 arasındaki uygulamalarında kadınların çalışmasını, eğitim almasını, başı açık gezmesini ve sokağa yanlarında bir erkek akrabaları olmadan çıkmasını yasaklamıştı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir