Haberler

Tanzim Market, işçilerin alacaklarını gasp etti: “Şirketimiz ne zaman isterse o zaman öder”

Mağaza Market-Sen, Dost Mağazacılık AŞ bünyesinde 2020 yılının ekim ayında ilk mağazalarını açan Tanzim Market zincirinde çalışan işçilerin alacaklarının verilmediğini açıkladı. 23 Tanzim Market işçisinin 100 bin lirayı aşkın alacağı için Tanzim Market patronlarını beklediği ifade edildi.

Evrensel’in aktardığına göre; Mağaza Market-Sen tarafından yapılan açıklamada, “En az 2 aylık maaşı ödenmeyen işçilerin fazla mesai, yol, yemek ücretleri de verilmedi. Kendi cebinden harcama yaparak işlerine devam etmek zorunda kalan işçiler ağustos ayında ya istifaya zorlandı ya da işten çıkarıldı. İddialı çıkışını sürdüremeyen Tanzim Market ‘Küçülmeye gidiyoruz’ diyerek 8 işçiyi ihbar tazminatı ve haklarını vermeden işten attı. İşten attığı işçilerin çıkışını ‘03 Kodu/istifa’ olarak giren patronlar, işçilerin işsizlik maaşı almasının bile önüne geçti. İşçiler haklarını alabilmek için patronlarla görüşmek istediğinde ise tehditlerle karşılaştığını sendikamıza anlattı” dendi.

“Şirketimiz ne zaman isterse o zaman öder”

Mağaza Market-Sen’in Patron Ömer Baktimur ile sorunun çözümü üzerine gerekli görüşmeleri yaptığı belirtilen açıklamada, “İşçilerin maaşlarının ve tüm haklarının 31 Ağustos Salı günü ödenmesini istedik. Ancak bugüne kadar işçilere çeşitli tarihler vererek oyalayan patronun 15 Eylül tarihini işaret etmesi, aylardır parasını alamayan işçiler için hiçbir güvence sağlamadı. Son görüşmemizde ise ‘Şirketimiz ne zaman isterse o zaman öder’ denilerek sorunun çözümü yönünde bir adım atılmadı” dendi.

“Patronlar, 1 kuruşları dahi eksilmesin diye işçileri sefalet ile baş başa bırakıyor”

Bu zincir marketin İstanbul’da bulunan 37 şubesinin hâlâ işlediği vurgulanan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Marketler her sabah açılıyor, kasalar işliyor. İşçiler yeni gelen ürünleri paletlerle mağazalara çekip raflara diziyor. Ancak kendi birikimlerini hep cebinde saklayan patronlar, 1 kuruşları dahi eksilmesin diye işçileri sefalet ile baş başa bırakıyor. İşçi maaşı patronlar için ekstra bir harcama değildir. Diğer tüm kalemlerden öncelikli olması gereken en temel borçtur. İşyeri açıp işletmek, zorunluluk değil tercihtir. İşçilerin maaşlarını ödeyemiyorsanız işyeri açmak zorunda değilsiniz. İşçiler sizin kârınıza ortak değil. Cebinizi doldurduğunuz günlerde kârınızı bölüşmediler. Bu yüzden görevinizi yapacaksınız, işçilerin maaşlarını ve haklarını ödeyeceksiniz. Tanzim Market zincirinde hâlâ çalışmaya devam eden ve hakkını alamayan işçiler olduğunu biliyoruz. Tüm Tanzim Market işçilerine korkmayın, hakkınızı arayın diyoruz.”

Öte yandan Mağaza Market-Sen 1 Eylül Çarşamba günü saat 13.00’te Kağıthane Papirüs Plaza’daki Tanzim Market Genel Merkezi önünde olacağını duyurdu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir