Ana Sayfa Ekonomi Tapu kaydında “korunması gerekli kültür ve tabiat varlığı” ibaresi bulunan Seka Limanı, özelleştirildi!

Tapu kaydında “korunması gerekli kültür ve tabiat varlığı” ibaresi bulunan Seka Limanı, özelleştirildi!

0
Tapu kaydında “korunması gerekli kültür ve tabiat varlığı” ibaresi bulunan Seka Limanı, özelleştirildi!

Tapu kaydında “korunması gerekli kültür ve tabiat varlığı” şerhi bulunan Seka Limanı’nın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından 42 milyon liraya Mavi Göcek isimli şirkete satıldığı ortaya çıktı. Şirkete orman arazisinden geçiş izni verilmesi üzerine ‘Hazine zararı oluştu’ denilerek ihaleye itiraz edildi. Göcek’te marinaların bulunduğu noktada Seka iskelesi olarak bilinen ve Sümerbank’a ait toplam 7 bin 217 metrekarelik liman ve iskele 2019’da ihaleyle satışa çıkarılmıştı. Karayoluyla bağlantısı olmayan iskele ve liman için açılan ihaleyi, 42 milyon lira bedelle Nur Çetin Taşkent kazanmıştı. Liman ve iskelenin yakınında bulunan Dalaman Seka Kâğıt Fabrikası ise 2001 yılında MOPAK Kâğıt Karton şirketine satılmıştı. Bu satışla birlikte söz konusu liman ve iskelenin hemen arkasında bulunan 20 bin 510 metrekarelik orman sahası da 2031 yılına kadar MOPAK’a tahsis edildi.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; liman ve iskelenin özelleştirilmesinin ardından ortaya bu kez de geçiş krizi çıktı. Karayoluyla bağlantısı olmayan iskele ve limanı alan Taşkent’in sahibi olduğu şirkete, Göcek Orman İşletme Müdürlüğü tarafından MOPAK’a tahsis edilen araziden geçiş izni verildi.

Bunun üzerine, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na başvuran MOPAK, “yol izniyle ilgili kendilerine bildirimde bulunulmadığını, kendilerine tahsisli arazinin bir kısmının Taşkent’in sahibi olduğu Mavi Göcek şirketine teslim edildiğini” belirtti.

“Hazine zararı oluştu”

MOPAK’ın başvurusunda “Yola bağlantı kurulmasının kamu yararı ile bir ilgisi olmayıp, konu tamamen ticari faaliyetle ilgilidir” ifadeleri kullanıldı. İhale açıldığında liman ve iskelenin karayoluyla bağlantısı olmadığının bilindiğine dikkat çekilen MOPAK’ın dilekçesinde, “İhaleye katılan tüm katılımcılar da parselin yola bağlantısının olmadığını göz önünde bulundurarak fiyat belirlemişler ve teklif sunmuşlardır. Yola bağlantı sağlanabileceği, buna izin verilebileceği ihale öncesi bilinseydi, katılımcıların ihalede daha yüksek fiyat teklifi sunmaları söz konusu olurdu. Verilen yol izni ile taşınmazını şartnamedeki durumu değişmiş ve değeri ihalede belirlenen 42 milyon liranın çok daha üzerine çıkmıştır. Bu durum ihaleye katılan diğer katılımcıların haklarını zedelemiş hem de ülkemizi kaynaklarının daha düşük bedel ile özelleştirilmesi sebebiyle Hazine zararı oluşmuştur” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here