Haberler

Tarhan Erdem cumartesi günü uğurlanacak

Tarhan Erdem, 11 Haziran Cumartesi günü Bebek Camiinde kılınacak öğle namazının ardından Aşiyan Mezarlığında toprağa verilecek. 

KONDA Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin kurucusu, eski Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve eski CHP Genel Sekreteri Tarhan Erdem dün (8 Haziran) Bodrum’da tedavi gördüğü hastanede, 89 yaşında yaşamını yitirmişti.

Tarhan Erdem, 1995-2016 yılları arasında Bizim Gazete, Dünya, Radikal ve T24 internet gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 

KONDA Araştırma dün sosyal medyadan yaptığı açıklamada Erdem’in ölümünü, “Şirketimizin kurucusu, hayat ustamız Sayın Tarhan Erdem’i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz” diyerek duyurmuştu.

1933 yılında Kurucaşile’de dünyaya gelen Erdem, ilk eğitimini Bartın’da, Orta ve Lise Eğitimini Yozgat ve Kayseri liselerinde aldı. 1958 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. 

1959-1995 yılları arasında T. Şeker Fabrikaları, MSB Enfrastrüktür Tesisleri, Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ Cam Elyaf Sanayi, Milliyet Gazetesi ve Doğan şirketler Grubu’nda, kontrol mühendisliği, kontrol amirliği, proje mühendisliği, genel müdürlük, koordinatörlük, genel koordinatörlük görevlerinde bulundu.

1987’de yönetim kurulu başkanlığını yaptığı KONDA Araştırma ve Danışmanlık AŞ’yi kurdu.

1953 yılında CHP Beyoğlu İlçesine kaydoldu. İstanbul’da Evliya Çelebi Ocağı, Beyoğlu İlçesi, İstanbul İli ve Genel Merkez gençlik kolları ve ana kademe yönetim kurul üyeliklerine seçildi. 1999-2000 yıllarında Genel Sekreterlik yaptı. 1977 yılında İstanbul Millet vekili seçildi, 1977 Haziranında güvenoyu almayan Ecevit Hükümeti’nde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına atandı. 2001 Mayıs ayında CHP’den istifa etti.

1966-1967 yılları arasında Türk Devrim Ocakları genel başkanlığı yaptı.

YEŞİL SOL PARTİ ”Tarhan Erdem’in yaşamını kaybetmesinin derin üzüntüsü içerisindeyiz.” açıklaması yaptı

Demokrat ve özgürlükçü kişiliği, ilkeli  duruşu, üretkenliği ile tanıdığımız yazar ve araştırmacı dostumuz, bilge insan sevgili Tarhan Erdem’i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz.
Türkiye toplumunun yakından bildiği ve sevdiği bir isim olan Tarhan Erdem  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, CHP’den 16.dönem İstanbul Milletvekilliği ve  CHP  Genel Sekreterliği görevlerinde de bulunmuştur.  Aynı zamanda Konda Araştırma Şirketi’nin kurucusu olan Tarhan Erdem Türkiye’nin demokratikleşmesi için acil çözüm bekleyen önemli sorunlarına çözüm odaklı yaklaşımı ile de siyasi yaşamımızda önemli izler bırakmıştır. 

Partimizin Eş Sözcüsü Ayşe Erdem’in, ailesinin ve tüm sevenlerinin acısını paylaşıyor başsağlığı diliyoruz.
Tarhan Erdem’in  düşünü  kurduğu demokratik, özgürlükçü ve adil bir Türkiye’yi hep birlikte kuracağımıza inanıyoruz. Tarhan Erdem’i özlem ve sevgiyle anacağız.

Yeşil Sol Parti
Merkez Yürütme Kurulu                   

Yayınları

Halkevleri, Nisbi Temsil Nedir?, 80’leri Karşılarken, Anayasa ve Seçim Kanunları, İstanbul 1969 İl Kongresi Tutanağı, Üye Kayıtlarının Birleştirilmesi (1978), Tıkanan Siyaset (2002), Kapana Sıkışanlar, Oy Aldılar Seçilemediler, Anayasalar ve Siyasal Belgeler (1876-2012), Yasama Meclisi Üyeleri Seçim Kanunları ve Siyasi Partiler Kanunları (1876-2013).

(AÖ)- bia

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir