Ana Sayfa Haberler Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nde 12 işçi hakları gasp edilerek işten çıkarıldı

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nde 12 işçi hakları gasp edilerek işten çıkarıldı

0
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nde 12 işçi hakları gasp edilerek işten çıkarıldı

CHP’li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nde 2015’ten itibaren güvenlik görevlisi olarak çalışan 12 işçi, haklarını aradıkları gerekçesiyle, bayram öncesinde, Kod 46 ile işten çıkarıldı. İşten çıkarıldıkları işçilere telefon mesajı ile bildirildi.

Yeni Demokrasi’nin haberine göre; Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nde 2015’te güvenlik personeli olarak işe başlayan 12 işçinin sözleşmesinin bitimine 19 ay kala bağlı oldukları güvenlik firması ile belediye arasındaki ilişik kesildi. Yaklaşık 20 gün sonra üst işveren olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından işçilerin başka bir özel güvenlik firması ile anlaşma imzalaması istendi. 2017’deki bu değişiklik ile yeni sözleşmede işçilerin maaşı 800 ile 1000 lira arasında aşağı çekilirken, Belediye yaptığı de işçilerin sözleşmelerini iptal etmiş oldu.

“Geçici” olduğu söylendi; hakları gasp edildi

İşçilere bu durumun geçici olduğu, birkaç ay sonra şartların yine eski seviyede olacağı söylendi. Fakat aylar geçmesine rağmen bir değişiklik olmadı. İşçiler, yarım kalan sözleşmelerinden doğan hak kayıplarını sorduğunda, o haklar için dava açılması gerektiği tavsiye edildi. Bu uyarıyı dikkate alan işçiler, gasp edilen hakları için dava açtı.

Bunun üzerine belediye, emekçileri “işverenin güvenini kötüye kullanma” suçlaması ile 8 Temmuz’da, Kod 46 kapsamında sözlü ya da yazılı bir uyarıda bulunmadan tazminatsız olarak işten çıkardı. Karar, işçilere telefon mesajı yoluyla iletildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here