Haberler

Temel haklara erişim her geçen gün daha da kısıtlanıyor

CHP Aydın Milletvekili ve aynı zamanda TBMM Adalet Komisyonu üyesi avukat Süleyman Bülbül, Adalet Raporu’nun dördüncüsünü yayınladı. Ülkede son dört ayda yaşanan hukuk dışı uygulamaların yer aldığı raporda, hukuksuzluğun giderek arttığına dikkat çekildi.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın aktardığına göre; raporda Türkiye’de son dört ay içerisinde en az 120 toplantı ve gösteri yürüyüşüne müdahale edildiği belirtildi. Çeşitli soruşturmalar nedeniyle 3 bin 262 kişi gözaltına alındı, 521 gün boyunca her türlü eylem ve gösteri salgın gerekçesiyle engellendi. Kadın cinayetleri konusunda Bülbül, 95 kadının boşanmak istediği, barışmayı reddettiği, ilişkiyi reddettiği için yani kendi hayatına dair karar aldığı için birinci derece yakını, eski eşi ya da sevgili tarafından öldürüldüğünü, 72 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulunduğunu raporladı. Haziran ayından ekim ayına kadar, en az 539 habere erişim engeli getirildi, cezaevlerinde ise 2 bin 383 kişinin hak ihlaline uğradığı belirtildi.

Bülbül raporda, ülkede temel haklara erişimin her geçen gün daha da kısıtlandığını ifade ederek, “Kamuda tasarruf tedbirleri yayımlanırken çift maaş ile çalışan bürokratların sayısı artıyor. Demokratik yönetimin esasları gereğince ve içinde yaşadığımız çağın bu konuda getirdiği kolaylıklarla ülke yönetiminin daha da şeffaflaşması gerekirken, kamuda denetim azalıyor. AKP iktidarı yolsuzluğu, yandaşlarına yaptığı kaynak transferlerini arttırıyor” ifadelerine yer verdi.

AKP iktidarı çözümden uzak

Bülbül raporda ayrıca şunları belirtti: “Tüm bunlarla birlikte hesap verebilirlik ilkesini hiçe sayıyor. Yaşatılan aşı muamması, TÜİK’in gerekçesi olmaksızın veri paylaşmaması, başta okullarda olmak üzere kamusal alanlarda yurttaşların asgari düzeyde bile olsa insanca yaşamaları için yeterli tedbirlerin alınmaması, sağlık çalışanlarının toplu istifaları gibi pek çok sorun AKP iktidarında çözümden uzak. Bu tablo kısaca tüm yetkilere rağmen kendine sorumluluk atfetmeyen Saray’ın kara tablosudur. Bir devletin yerine getirmesi gereken kamu hizmetinden yurttaşlarını yoksun ve ihmal zinciriyle baş başa bırakmasının sonucudur.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir