MUĞLA/AYDIN – Partisinin Bodrum’daki halk buluşmasında konuşan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, HDP’nin Türkiye halklarının tarihsel ittifakı olduğunu vurgulayarak, yeni ittifaklarla büyüyerek iktidara yürüdüklerini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Tecrite, sömürüye ve savaşa hayır. Çözüm biziz” kampanyası kapsamında Muğla’nın Bodrum ve Aydın’ın Efeler ilçelerinde halk buluşmaları düzenledi.

Bodrum Gümbet Pazaryeri’nde yapılan halk buluşmasına HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel ve HDP PM üyeleri katıldı. Alana “Deniz Poyraz ölümsüzdür” ve “Hasta mahpuslara özgürlük” pankartları asıldı. Yüzlerin katıldığı buluşma halaylarla coşkulu geçerken kadınların yöresel kıyafetleriyle katıldı. Buluşmaya HDP bileşenlerinin yanı sıra Emek Partisi, Eğitim Sen ve ilçede bulunan siyasi parti ve kurumlar da destek verdi.

Buluşmada ilk olarak konuşan HDP Bodrum İlçe Eş Başkanları Zuhal Macit ile Mehmet Zahir Yaşar, halkı selamlayarak, “Biz savaşa karşı barışı, tecride karşı özgürlüğü, kadın cinayetlerine karşı kadınların, ranta karşı doğayı savunanlarız” dedi.

ÇÖZÜM HDP’DE

Ardından söz alan HDP Muğla İl Eş Başkanı Fulya Erdoğan da “Doğamız talan edilip yağmalanıyor, kadınlar katlediliyor. Bu talana, katliama mecbur değiliz. Çözüm sizde, bizde, HDP’de. Gelin bu iktidarın uygulamalarına ‘dur’ diyelim. Hep beraber bunları gönderelim” ifadelerini kullandı.

TALAN, RANT İKTİDARI

Son olarak konuşan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel ise, Türkiye’de karanlık bir faşizm yaşandığını söyledi. Bütün kesimlere bu faşist zulüm altında boyun eğdirilmek istendiğini kaydeden Temel, “Bu iktidar halkın yararını, geleceğini düşünen bir iktidar değil. İzmir’den buraya gelirken iktidarın ne kadar doğa düşmanı olduğunu gözlerimizle gördük. Sahiller rant uğruna yandaşlara peşkeş çekilmiş, ormanlar tek tek yok ediliyor. Bu iktidar belli suç şebekelerini besleyen bir iktidar. Bu iktidar savaştan, kaostan, ölümden besleniyor. Fakat iyi ki HDP var. HDP direniştir. HDP’yi sadece oydan ibaret görenler ne kadar yanıldığını HDP’nin başına gelenlere rağmen ayakta kalmasıyla gördüler. HDP komplolara diz çökecek parti değildir. Tüm halkların umudu olan tek partidir. Bunu tüm dost ve düşmanlarımıza göstereceğiz” dedi.

3’ÜNCÜ YOLA İŞARET

HDP’nin, kadınların, Kürtlerin, emekçilerin direnişi sayesinde faşizmin yenilme aşamasına geldiğini vurgulayan Temel, şöyle devam etti: “Fakat birileri bundan nemalanmaya ve HDP’yi ötekileştirmeye çalışıyor. Bunun için 24 Eylül’de duyuracağımız Emek ve Özgürlük İttifakı çok önemli bir adımdır. Bu ittifak işçilerin, halkların, kadınların ittifakıdır. Bu ittifak büyüyecek ve iktidara yürüyecek. Bizi ölümü gösterip sıtmaya razı edemeyecekler. Halka zulüm yapan iktidarın karşısında yine Kürtleri inkar edecek, emekçilere, halklara zulmedecek bir iktidara izin vermeyeceğiz. Bu yüzden 3’üncü seçenek halkların seçeneğidir. Bunun için HDP’nin gündemi bakanlık değil, toplumu örgütlenmek ve direniş ile demokratik Cumhuriyet’in inşa edilmesidir. Bu amaca doğru yürüyenlerle konuşuruz. Ama bu ölçülere uzak olan hiç bir yapıyla asla birliktelik tartışması yapmayacağız. Onlara karşı da mücadele edeceğiz.”

‘ZAFERİMİZ KUTLU OLSUN’

Halka iki yalan söylendiğini sözlerine ekleyen Temel, “Birincisi ‘HDP Kürtlerin partisi değildir. Onları temsil edemez’ diyenler var.  HDP ile Kürtlerin arasını açmaya çalışıyorlar. Diğer yalan ise kendisini sol olarak tarifleyen ama şovenist olan bazı yapılar ‘HDP sadece Kürt partisidir’ diyor. Bu iki oyununda kurgusu iktidar tarafından yazılıyor. Geçin bunları. HDP Kürt halkı ile Türkiye halklarının ve emekçilerinin tarihsel ittifakıdır. HDP tüm ezilenlerin partisidir. Demokratik ulus perspektifine inanmış halkların kendisini yönetmesi gerektiğine inanmış bir partidir. HDP Türkiye’de ezilenlerin gerçek partisidir. 7 Haziran’ı ikiye katlayacak güçle seçime gidiyoruz. Türkiye siyasi tarihinin en kilit kararını Emek ve Özgürlük İttifakı verecek. Şimdiden zaferimiz kutlu olsun” diye konuştu.

Halk buluşması sanatçı Azad Bedran konseriyle son buldu.

AYDIN

Aydın’da da HDP Grupbaşkan Vekili Meral Danış Beştaş ile İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay’ın katılımıyla Efeler ilçesi Ovaeymir Mahallesi’nde bulunan bir düğün salonunda halk buluşması yapıldı. Çok sayıda kişinin katldığı buluşmada ilk olarak konuşan Serpil Kemalbay, kutuplaştırma ve düşmanlaştırılma politikasına biat etmediklerini söyledi. Kemalbay, “Yaşanabilir bir Türkiye yaratmak için büyük bir çaba sarf ediyoruz. Biz herkes için mücadele ediyoruz. Emek ve özgürlük ittifakını bunun için kurduk. Demokratik bir ülke için hep birlikte mücadele edeceğiz” dedi. 

IRKÇI SALDIRI PROTESTO EDİLDİ

Buluşmaya Aydın’da ırkçı saldırıya uğrayan aile de katıldı. Aile adına söz alan Semra Türkan, 90 kişi tarafından ırkçı saldırıya maruz kaldıklarını anımsatarak, kendilerini korumaya dönük hiçbir çabanın sarf edilmediğini söyledi. Türkan, “Bir kez daha anladıkki bizim bir tek savunucumuz var oda HDP’dir” diye belirtti.

KÜRT SORUNU

Daha sonra konuşan HDP’li Meral Danış Beştaş ise gece gündüz Kürtleri düşman ilan eden iktidarın sorunları çözemeyeceğini belirterek, “Cumhurbaşkanı ortada Kürt-Türk meselesi yok diyor. Ancak ortada Kürtlerin inkar edilmesi ve terörist ilan edilmesi var. Ortada Küt halkının eşit ve özgür bir şekilde yaşama isteği var. Kürt sadece bir oy onlar için. Kürtlerin dilleri, statüleri yok onlar için. Kürtçe müzik yaptığı, Kürtçe konuştukları için insanlar gözaltına alınıyor ve saldırıya uğruyor” dedi.

‘AYDINLIĞI TEMSİL EDİYORUZ’

HDP’nin bu ülkenin aydınlık yarınlarını temsil ettiğini söyleyen Beştaş, “Bu ülkenin en büyük çıkış noktası demokraside buluşmaktır. Siyaset ve diyaloglar Kürt meselesinin çözümü ve savaş naralarını engellemektir. Onlar nasıl saldırıyı büyütüyorsa bizde direnişi büyüteceğiz. Halk direnişinin karşısında duracak hiçbir iktidar yoktur. Sakın ola karamsarlığa kapılmayın. Biz karamsarlığı değil aydınlığı temsil ediyoruz. Mutlaka kazanacağız” diye konuştu.

Halk buluşması sanatçı Kadir Çat’ın sahne alması ile devam etti.  

Bir Cevap Yazın