Haberler

Teslim Töre anıt mezarı başında anıldı

etelgraf haber-

68 kuşağının devrimci önderlerinden Teslim Töre, vefatının 2. yılında anıt mezarı başında anıldı. Deniz Gezmişlerle beraber Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nu kuran (THKO), sonrasında devrimci mücadelesini THKO/Mücadele Birliği ve Türkiye Komünist Emek Partisi (TKEP) kurucusu ve önderi olarak sürdüren Teslim Töre’yi anmak için yoldaşları, dostları, ailesi ve çeşitli siyasi parti temsilcileri anıt mezarı başında bir araya geldi. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) İstanbul İl Eş Başkanları ve parti yöneticileri ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eş Başkanları Elif Bulut ve Erdal Avcı da törende hazır bulundu.

Teslim Töre şahsında sosyalizm ve devrim mücadelesinde yitirilen tüm devrimcilerin anısına saygı duruşuyla başlayan anma törenine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, gönderdiği bir mesajla katıldı. Mesajında “Bu kritik günlerin yoğunluğu nedeniyle aranızda olamadım” diyen Sancar şözlerini şöyle sürdürdü: “Türk ve Kürt halkları için büyük bir kayıptır. Yeri doldurulamayacak önderlerdendir. Kendisiyle özel bir dostluğumuz vardı, bu nedenle benim için hem yoldaş hem de ağabey idi. Teslim Töre hayatı boyunca halklarımızın eşitlik ve özgürlük mücadelesini verdi. Aynı kararlılıkla mücadeleye devam edeceğiz, bu da onun ve yitirdiğimiz tüm yoldaşlarımızın hatıralarını yaşatmak için boynumuzun borcudur.”

Anmayı organize eden Toplumsal Emek Ve Dayanışma Vakfı (TEDAV) adına konuşan Muazzez Töre, yarım asırdan daha uzun süre önce Sinan Cemgil’in Teslim Töre’ye “Şu an devrim yapamayacağız. Ama öyle bir ateş yakacağız ki bu ateş bir daha hiç sönmeyecek” dediğini hatırlatarak bu meşaleyi taşımaya kararlı olduklarını vurguladı.

Teslim Töre’nin ailesi adına bir konuşma yapan oğlu Vahap Töre ise Teslim Töre’nin 60’lı yıllardaki mücadelesinden bahsederek “Çok araştırırdı. Sabahlara kadar okurdu. Okuduklarını da başka köylerde tartışırdı” dedi ve devamında Teslim Töre’nin TİP Akçadağ İlçe Başkanı olduğunu hatırlattı.

SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur Teslim Töre’nin 70’lerdeki faşist Milliyetçi Cephe hükümetleri döneminde proletaryanın bağımsız sınıf siyasetini nasıl örgütlediğini anlatarak sözlerine şöyle devam etti: “Bugünkü ceberrut rejimden nasıl kurtulacağımızı öğrenmek, bilince çıkarmak için de Teslim Töre’yi anmaya devam edeceğiz.”

HDP İstanbul İl Eş Başkanı Elif Bulut da bir konuşma yaparak “Bugün burada iki büyük devrimci önder, Sinan Cemgil ve Teslim Töre yanında konuşmak büyük gurur ve heyecan veriyor. Yoldaşlarımız yanımızda olmayabilirler ama açtıkları yollarda önümüzü aydınlatıyorlar” dedi.

“Fabrikalar, Tarlalar, Siyasi İktidar, Her Şey Emeğin Olacak” sloganının atıldığı törende son olarak söz alan Temel Demirer şunları söyledi: “O günlerde Sinan Cemgil’e hoca derdik. Şirin Cemgil’e abla derdik. Hüseyin İnan’a dede derdik. Yine o günlerde Teslim yoldaşa Drej derdik. Drej’in ne kadar önemli olduğunu bana 1977 yılında Antep’te işkence yapan işkencecilerim öğretti. Yaptıkları tüm işkencelerde bana ‘Sen Teslim Töre’nin yoldaşısın, değil mi’ diye soruyorlardı. Susmuştum. Şimdi yanıt veriyorum: Ben Teslim Töre’nin yoldaşıyım. Drej’in yoldaşı olarak ne geçmişin tükendiğine ne de geleceğin karardığına inanıyorum. Ben ölümsüzlüğe inananlardanım. Deniz Gezmiş, Sinan Cemgil, Teslim Töre ölmedi. Kanıtı bugün Taksim’de, Kadıköy’de, Samsun’da, İzmir’de sokaklardadır.”

Tören, katılımcıların, Teslim Töre’nin mezarının yakınında yatan Sinan ve Şirin Cemgil’in mezarını ziyaret etmesi ve çiçekler koymasıyla sona erdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir