Ana Sayfa Haberler TİHV: Eymür’ün işkence itirafları yargıya taşıyacağız

TİHV: Eymür’ün işkence itirafları yargıya taşıyacağız

0
TİHV: Eymür’ün işkence itirafları yargıya taşıyacağız

etelgraf haber-

TİHV, MİT eski yöneticisi Mehmet Eymür ve tüm sorumlular hakkında soruşturma başlatılması için yargıya başvurulacağını duyurdu. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), MİT eski Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür’ün işkence konusundaki açıklamalarıyla ilgili bir açıklama yaptı. İşkencenin uluslararası hukuka göre mutlak olarak yasak olduğu hatırlatılan açıklamada, Eymür ve silsile içindeki tüm sorumlular hakkında soruşturma başlatılması için yargıya başvurulacağı duyuruldu. Eymür, kendisiyle yapılan röportajda işkenceyi savunan açıklamalarda bulunmuştu. Konuyla yazılı bir açıklama yapan TİHV, Eymür’ün açıklamalarının başta işkence yasağı olmak üzere geçmişten bu yana Türkiye’de yaşanan ağır insan hakları ihlallerinin açık bir itirafı olduğunu belirtti. 

 İŞKENCE YASAKTIR 

Türkiye’nin de altına imza attığı Birleşmiş Milletler (BM) İşkence ve Diğer Zalimane Gayriinsani veya Küçültücü Muamele veya Cezaya Karşı Sözleşme’nin insanın sahip olduğu onur ve değeri korumak için işkenceyi mutlak olarak yasakladığı ve sözleşmeye göre harp hali dahil hiçbir durumun işkencenin uygulanmasına gerekçe gösterilemeyeceği hatırlatılan açıklamada, “İnsanlık ailesinin ortak kazanımı olan ve modern insan hakları hukukunun en temel kurallarından birini oluşturan bu yasak, normlar hiyerarşisi açısından üstün kural, başka bir deyişle buyruk kural niteliğindedir. Dolayısıyla hiçbir koşulda istisnası olmaz” denildi. 

 TAHRİBATIN GÖSTERGESİ

 Açıklamada şunlar ifade edildi:  “Hal bu kadar açık iken, Mehmet Eymür’ün doğrudan kendisi ve içinde yer aldığı yapılar ile ilgili itiraf/delil niteliğindeki bu açıklamaları, tek tek işkence görenler kadar tüm toplumun vicdanında da derin yaralar açmakta ve adalet duygusunu onarılmaz biçimde tahrip etmektedir. Bu itiraflar aynı zamanda, başta işkence ve diğer kötü muamele olmak üzere ağır insan hakları ihlallerinin sürekliliğini sağlayan en temel etken olan cezasızlık olgusunu bir kez daha en çıplak haliyle görünür kılmıştır. Hepsinden ötesi, bu denli pervasızca ve pişkince yapılan itiraflar, ülkemizde insan hakları değerlerinde yaşanan tahribatın ne denli büyük olduğunu da göstermektedir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here