Muhalefet

TİP Diyarbakır İl Başkanı Sargın’a bıçaklı saldırıya tepki

TİP Diyarbakır İl Örgütü, parti başkanı Salih Sargın’ın ülkücülerin bıçaklı saldırısına uğradığını açıkladı. Türkiye İşçi Partisi (TİP) Diyarbakır İl Başkanı Salih Sargın, Perşembe akşamı merkez Kayapınar ilçesindeki evine gittiği saat 22.00 sıralarında, evinin önünde pusu kuran iki kişinin bıçaklı saldırısına uğradı. Bacağına 3 bıçak darbesi alan Sargın’ın karşılık vermesiyle, saldırganlar olay yerinden kaçtı. Olayda hafif yaralanan Sargın, saldırganların ülkücü olduğunu, partisinin gençlik yapılanmasıyla aralarında daha önce tartışma çıktığını ve kendisinin de sanal medya yaptığı paylaşımlar nedeniyle yapıldığını düşündüğünü ifade etti. Sargın, saldırı sırasında saldırganların “Konuşmalarına dikkat et, bir dahaki sefere seni öldürürüz” tehditlerinde bulunduğunu aktardı. 

 PUSU KURDULAR 

 Olaydan bir gün önce takip edildiğini kaydeden Sargın, saldırının korkutma amacını taşıdığını vurgulayarak, “Bu yolca çıktığımızda bu saldırıların olabileceğini biliyorduk. Kimseden korkmuyoruz. Ancak gece pusu kurup önümüze çıkabiliyorlar” dedi.  Sargın’ın saldırıya uğramasına ilişkin partisinin Diyarbakır İl Başkanlığı da açıklama yaptı. Yenişehir ilçesi Ofis Semti Sanat Sokağı’nda bulunan TİP binası önünde açıklama yapan parti yöneticisi Mehmet Mahir Karadeniz, 5 günden beri Dicle Üniversitesi’ndeki arkadaşlarının takip edildiğini, sanal medya hesaplarından tehdit edildiklerini söyledi. 

‘KANLI ÇETEYİ TANIYORUZ’

 Dicle Üniversitesi’nin açılmasından sonra Ülkü Ocağı tarafından özellikle kadın öğrencilerin tehdit ve taciz edildiğini dile getiren Karadeniz, TİP’li öğrencilerle öğrenci temsilciliği seçimleri için baskı kurulduğunu kaydetti. Yaşanan tehditleri aktaran Karadeniz, “Ülkü Ocaklarına mensup olduğunu bildiğimiz bir faşist öğrenci yoldaşlarımızı sosyal medya hesaplarından arayarak, ‘İl başkanınızla görüşeceğim, seni yakalarsam diz kapaklarını sökeceğim’ diyerek açıkça tehditte bulunmuş ve partililerimize yönelik tehdit ve taciz boyutunda takip trafiği başlatmıştır. Türkiye İşçi Partisi binlerce yoldaşı, dostu, gönüllüsü ile saray rejimi ve onun tetikçi ortağına karşı mücadelede ısrarlıdır. Biz bu eli kanlı çeteyi ezelden beri tanıyoruz. Deniz Poyraz yoldaşımızın katillerine yönelik hiçbir adım atmayan siyasal iktidar, bu çeteleri açıkça kollamaktan geri durmamıştır. HDP Bahçelievler İlçe binasına yapılan silahlı saldırı sonucu tutuklanan Muhammed Eren Sütçü üç gün dahi beklemeden serbest bırakılmış; saldırılar olağan, hatta meşru gösterilmiştir. AKP ve suç ortağı MHP, ülkeyi yıkıma sürüklerken emekçilerin, ezilen halkların, gençlerin, kadınların tüm kazanımlarına el koymuş, ülkeyi bir talan cennetine çevirmiştir” şeklinde konuştu. 

 ‘KİRLİ SUÇ ÖRGÜTÜNE KARŞI BİR ARADAYIZ’

 Saldırgan grup ve arkasındaki güçlere seslenen Karadeniz, “Diyarbakır gibi mücadelenin kalbinin attığı bir şehirden eli kanlı faşist çete örgütlenmesine bir kez daha sesleniyoruz: Bize sokaklarımızda kurulan pusuları boşa düşüreceğiz. Emekçilerin hayatlarını kâbusa çeviren bu organize suç örgütü ile mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Bize tenha sokaklarda pusu kuran bu kirli suç örgütüne karşı bir arada durmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.  

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir