Haberler

TL’nin değer kaybetmesi dünya basınında

etelgraf haber-

Dünya basını, dolar krizini “Erdoğan zafer sözü verirken TL düşüyor” diyerek duyurdu. Dolar kurunun karşısında TL’nin hızla değer kaybetmesi dünya basınının gündeminde. Dünya basını, yaşanan döviz krizinin sebebini AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “çılgınlıkları” ve “meydan okuması” olduğunu yazdı. 

‘YATIRIMCI GÜVENİNİ SARSTI’

Fortune’de yer alan haberde Erdoğan’ın faiz indirimindeki ısrarı “akıl almaz bir çılgınlık” diye yorumlandı, halkın Erdoğan’ın meydan okumasına karşı ayaklandığı belirtildi. Aljazeera’da ise Merkez Bankası’nın (MB) Erdoğan baskısı ile faizi düşürmesi sonrası Türkiye’de ciddi bir döviz krizi meydana geldiği aktarılarak, “Ancak çoğu ekonomist, oranların önümüzdeki aylarda düşmeye devam etmesi durumunda Türkiye’nin yüksek enflasyon da dahil olmak üzere büyük bir krizle karşı karşıya olduğunu iddia ediyor. Erdoğan, son iki yılda üç merkez bankası başkanını değiştirerek yatırımcı güvenini sarstı” ifadeleri kullanıldı.

 ‘EKONOMİK BAĞIMSIZLIK SAVAŞI’

 Reuters, Erdoğan’ın söylediği “Ekonomik kurtuluş savaşı”nın ardından TL’nin tarihi düşüş yaşadığı belirtilerek, doların yükselmesi ile birlikte Türkiye’de “acil” çağrıları yapıldığı aktarıldı.  

‘ZAFER SÖZÜ VERİRKEN TL DÜŞÜYOR’

 Financal Times ise yaşanan döviz krizini, “Erdoğan ‘ekonomik savaşta’ zafer sözü verirken Türk lirası düşüyor” başlığıyla haberi verdi. TL’deki çöküşün birçok muhalif kesimde öfkeye yol açtığı aktarılarak, “Para birimindeki keskin düşüş, Erdoğan’ın temel malların artan fiyatlarına karşı artan bir halk öfkesiyle karşı karşıya olduğu bir zamanda yaşam standartlarını daha da düşürmekle tehdit ediyor” denildi. Ayrıca Twitter’da “hükümete istifa” çağrılarının gündem olmasına işaret edildi. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir