Ana Sayfa Haberler TTB: İktidarın aşı çalışmaları şeffaflıktan uzak

TTB: İktidarın aşı çalışmaları şeffaflıktan uzak

0
TTB: İktidarın aşı çalışmaları şeffaflıktan uzak

TTB, iktidarın aşı ile ilgili çalışmalarının şeffaflıktan uzak olduğunu belirterek, hızlı ve etkin bir aşılama programı talebinde bulundu. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, iktidarın aşı konusundaki tüm verilerini kamuoyuyla paylaşması talebiyle yazılı açıklama yaptı. Açıklamada tüm canlıların nitelikli, ücretsiz, erişilebilir bir aşı ve hızlı bir aşılama programından geçmesi gerektiği vurgulandı. Aşının Kovid-19 salgınındaki mevcut durumda tüm insanlık için en önemli araç olduğu belirtilen açıklamada, “Aşı çalışmalarını desteklemeyi toplumsal ve bilimsel bir sorumluluk olarak görmüştür. TTB bu tutumu nedeniyle bilimsellik ve toplum sağlığı gibi kaygıları olmayan aşı karşıtlarının hedefi dahi olmuş; iktidar bu çevrelere sürekli sessiz kalmıştır. TTB aynı bilimsel ve toplumsal sorumluluğu, pandemi sürecinin şeffaf veriler ışığında sağlığın tüm bileşenleriyle yürütülmesi gerektiğini dile getirirken de taşımaktadır” ifadeleri yer aldı.

 HIFZISSIHHA ENSTİTÜSÜ NEDEN KAPATILDI?

 Açıklamada, “Türkiye’de üretilen bir aşının sadece Türkiye’de değil dünyada da pandemiyi kontrol altına alma ihtimali, sevinçle karşılayacağımız bir durumdur” denilerek, bunu gerçekleştirmek için faz 3 çalışmalarının bilimsel ortamlarda değerlendirilmesi, ardından fazların sonuçları ve bilimsel verilerinin paylaşılması gerektiği belirtildi. Açıklamada, “Tüm bu sürecin ardından Acil Kullanım Onayı alınmalıdır. Pandemide yaşadığımız bu zorlukları bir daha yaşamamak için yabancı sermayeye bağımlı olmadan kendi aşımızı kendimiz üretebilmeliyiz. Ancak açıklamamızda da sorduğumuz soruyu bir kez daha iktidara soruyoruz: Zamanında aşıları üreten ve ürettiği aşıları dünyaya ulaştıran bir ülke iken ve bunda Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün rolü de çok büyükken, Hıfzıssıhha Enstitüsü neden kapatılmıştır?” diye kaydedildi.  

HIZLI VE ETKİN AŞILAMA PROGRAMI 

 İktidarın bu süreçteki tutumunun salgındaki tutumundan farksız ve şeffaflıktan uzak olduğu ifade edilen açıklamada, iktidarın aşı konusunda da şeffaflıktan uzak bu tutumunun insanlarda “aşı tereddüdü” oluşturduğu vurgulandı. Açıklamada, “İnsanların daha fazla aşı tereddüdü yaşamaması için tüm aşı çalışmaları ile ilgili verileri hızla kamuoyuyla paylaşın. Süreci tüm sağlık örgütleriyle birlikte yürütün; hızlı ve etkin bir aşılama programı oluşturun” talebinde bulunuldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here