Haberler

“Türkiye ekonomisi bu yıl yüzde 6 büyüyecek, bu yılın ardından büyüme yüzde 3,6’ye gerileyecek”

Amerikan kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’ye ilişkin açıklamasında, kredilerdeki büyümenin ekonomik toparlanmada etkili olduğunu belirterek Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 6 büyüyeceği projeksiyonunda bulundu.

Türkiye’nin turizm sektöründeki toparlanma ve aşılamada ilerlemenin büyümeyi tetikleyen etkilerine değinilen değerlendirmede “Büyüme ivmesinde önümüzdeki çeyreklerde ciddi bir yavaşlama bekliyoruz” açıklaması yaparken sıkılaşan finansal şartların, kredilerdeki büyümenin geçen yıldan çok daha düşük bir seviyede kalmasının ve ısrarcı şekilde yüksek enflasyonun etkisi ile 2021’den sonra büyümenin yavaşlayacağını tahmin ettiğini duyurdu.

“2021 sonrası büyüme yüzde 3,6’ya gerileyecek”

2021 sonrasında ekonomik büyümenin yüzde 3,6 civarına gerileyeceğini tahmin eden Moody’s, bu tahmininde hükümetin yeniden güçlü bir kredi büyümesi için bastırmayacağını öngördüklerini de vurguladı. Moody’s 2021 yılında G20 ekonomilerde büyümenin yüzde 6,5 ve 2022 yılında yüzde 4,5 olacağını tahmin etti.

Moody’s’e göre; G20’nin gelişmiş ekonomileri, bu yıl yüzde 5,6, gelecek yıl ise yüzde 4,2 büyüyecek. G20’nin gelişmekte olan üyelerindeki büyüme ise bu yıl yüzde 5,7, gelecek yıl yüzde 4,1 seviyesinde olacak.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir