Gençlerin İklim Grevi eylemleri

Küresel İklim Grevi için bir araya gelen genç iklim aktivistleri, Kadıköy’deki Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda

Tüm dünyada milyonlarca iklim aktivisti genç, küresel iklim krizine dikkat çekmek ve politika yapıcıların sorumluluk alması talebiyle bugün sokaklara çıktı.

Türkiyeli genç iklim aktivistleri, İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde Küresel İklim Grevi için bir araya geldi.

Genç iklim aktivistlerin talebi, kasım ayında Mısır’da düzenlenecek 27. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’na (COP27) kadar Türkiye’nin, 2030’a yönelik güçlü bir iklim hedefi vermesi.

Gençler karbon nötr bir gelecek için “Kâr Değil İnsanlar” sloganıyla karar alıcılara çağrıda bulunuyor.

İklim İçin Gençlik, İklim Öncüleri ve İklim İçin Türkiye ekiplerinin çağrı yaptığı ve birçok kurum ile gençlik örgütü tarafından desteklenen 23 Eylül Küresel İklim Grevi’nde gençler, dünya liderlerinden iklim tazminatının ve iklim adaletinin sağlanmasını talep ediyor.

İstanbul’daki Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda bugün 16.00’da bir araya gelen iklim aktivistleri “Havama, suyuma, toprağıma dokunma”, “İklimi değil, sistemi değiştir” ve “Hayvana, insana, yeryüzüne özgürlük” sloganları atıyor.

Aktivistler, iklim krizine yönelik dünya liderlerinden “boş vaatler değil, somut adımlar” atılmasını beklediklerini söyleyerek “Şimdi değilse, ne zaman?” diyor.

Grev için bir araya gelen gençlerin sayısı ise hayli fazla. Aktivistlerin 17.00 itibari ile basın açıklamasının okunması bekleniyor.

Basın açıklamasından sonra açık mikrofon etkinliği ve konuşmalar yapılacak.

18.00’dan itibaren ise etkinlik kapsamında gerçekleşmesi planlanan konserlere yer verilecek.

hHABER Bia

Bir Cevap Yazın