Haberler

Türkiye’nin ihracat oranları yavaşlamaya devam ediyor

Türkiye ekonomisinin yaklaşık 3 yıldır daha da derinleşen ve önü alınamayan krizine karşı Merkez Bankası’nın Şahap Kavcıoğlu yönetimi cari fazla vererek ekonomide bir açık kapı arıyordu. Ancak İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından ölçülen Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi’nin Eylül 2021 dönemi sonuçları Merkez Bankası ve Saray’ın ekonomiye dair öngörülerini hiç etti.

Ağustosta 55,9 olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, Eylül’de 54,7 olarak gerçekleşti ve ihracat pazarlarındaki talep koşullarında belirgin iyileşmenin devam ettiğini gösterdi.

Buna karşın, endeks ağustostaki 55,9 seviyesine göre düşüş kaydederek ihracat iklimindeki iyileşmenin son üç aydır yavaşladığına işaret etti.

Endekste eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamlar ihracat ikliminde iyileşmeye, 50’nin altındaki değerler ise bozulmaya işaret ediyor.

Yılın başlarında Kovid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesiyle birlikte ana ihracat pazarlarının ekonomik aktivitesinde kaydedilen güçlü büyümenin ardından, üçüncü çeyrek sonu itibarıyla talep artışının yavaşladığına ilişkin sinyaller devam etti.

Merkez kapitalizminde büyüme yavaşladı

Euro Bölgesine bakıldığında; Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, İrlanda, Hollanda ve Yunanistan’da ekonomik aktivitedeki genişlemelerin hız kaybettiği görüldü.

Türk imalat firmalarının en önemli ihracat pazarı olan Almanya’da üretim artışı halen belirgin olmakla birlikte şubattan beri en düşük oranda gerçekleşti.

Benzer şekilde, Birleşik Krallık’ın büyüme hızı arka arkaya dört ay yavaşladı. Eylül’deki artış, yedi aydır devam eden genişleme trendinin en düşük oranında gerçekleşti.

ABD’de ise üretim belirgin şekilde yükselmeye devam etmesine rağmen ekonomik aktivitedeki artış hızı eylülde son bir yılın en zayıf düzeyinde kaydedildi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir