Haberler

Türkiye’nin kimyasal silah kullandığı iddialarına ilişkin İtalya Parlamentosu’na soru önergesi

İtalya’da parlamenter Erasmo Palazzotto, Türkiye’nin kimyasal silah kullandığı iddialarına ilişkin verdiği soru önergesinde, uluslararası sözleşmelerin sistematik bir şekilde ihlal edilmesinden Türkiye hükümetinin sorumlu olduğunu kaydetti.

Palazzotto, Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı’na yönelttiği sorularda Türkiye’nin devletinin taraf olduğu uluslararası sözleşmeleri ciddi ve sistematik bir şekilde ihlal ettiğine işaret etti.

“Türk hükümeti ve askeri liderleri suçlarından dolayı uluslararası kurumlar ve devletler tarafından hiçbir zaman mahkum edilmedi”

90’lı yıllardaki yargısız infaz, işkence, köy yakılması, zorla göçertme gibi savaş suçlarına dikkat çeken parlamenter, 2018’de Afrin’in işgali, Ekim 2019’da Girê Spî ve Serêkaniyê işgalini de hatırlatarak, Rojava’da beyaz fosfor gibi kimyasal silahlar kullanıldığını belirtti. Parlamenter, “Tüm bu olaylar doğrulanmış olmasına ve bol miktarda kanıt olmasına rağmen, Türk hükümeti ve askeri liderleri suçlarından dolayı uluslararası kurumlar ve devletler tarafından hiçbir zaman mahkum edilmedi” dedi.

23 Nisan 2021’den bu yana Federe Kürdistan Bölgesi’nde süren yeni işgal saldırılarında da Metina, Zap ve Avaşin’de yoğun kimyasal silah kullanıldığını ifade eden Palazzotto, “bunun artık Kürdistan’da sürdürülemez bir durumun ciddiyetine vurgu yaptığını” kaydetti.

Palazzotto, Avrupa kurumlarının ne tür tedbirler almayı planladığını sorarken, “Uluslararası sözleşmelerin sistematik ihlalinden Türk hükümeti sorumludur” diye belirtti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir