Ana Sayfa Muhalefet Tütün üreticileri, Adıyaman-Kahta ve Malatya-Çelikhan yollarını trafiğe kapatarak eylem yaptılar

Tütün üreticileri, Adıyaman-Kahta ve Malatya-Çelikhan yollarını trafiğe kapatarak eylem yaptılar

0
Tütün üreticileri, Adıyaman-Kahta ve Malatya-Çelikhan yollarını trafiğe kapatarak eylem yaptılar

Tütün üreticilerinin, ‘yetki belgesiz tütün ticareti yasağına’ yönelik tepkisi sürüyor. Tütün üreticileri, bugün de Adıyaman-Kahta ve Malatya-Çelikhan yollarını trafiğe kapatarak protesto eylemi yaptılar.

Kıyılmış sarmalık tütüne hapis cezası öngören yasayı protesto eden ve yolları trafiğe kapatan tütüncüleri, Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar da ikna edemedi. Vatandaşlar, bölgeye gelen Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar’a, “Yasa geri çekilinceye kadar eylemlerimize devam edeceğiz” dedi.

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar ve Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Kahta karayolunu Kömür mevkiinde trafiğe kapatan tütün eylemcileri ile görüştüler ama tütüncüleri ikna edemediler. Yasa geri çekilinceye kadar eylemlerine devam edeceklerini söyleyen tütüncüler, “Bu işin siyasetle ilgisi yoktur. İçimizde provokatör yoktur. Biz devletimizi seven insanlarız. Bu tütünden binlerce insan ekmek yiyor. Biz sadece ekmeğimizin derdindeyiz. Lütfen bu yasa geri çekilsin, yasa geri çekilinceye kadar biz eylemlerimize devam edeceğiz” dediler.

Zaman zaman davul zurnayla halay da çeken tütüncülerin eylemi yoğun güvenlik önlemlerinin altında devam ediyor.

Yetki belgesiz ya da bildirimsiz tütün ticareti yapanların 3 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını öngören düzenleme 1 Temmuz’da yürürlüğe girmiş; tütün üreticileri, söz konusu yasağa yönelik tepkilerini karayollarını trafiğe kapatarak göstermişlerdi.

Tütün üreticileri, bugün de Adıyaman-Kahta ve Malatya-Çelikhan yollarını trafiğe kapattılar. Üreticiler, “Memleket sahipsiz” sloganı attılar. Protestocuların saatler süren eylemi nedeniyle kapanan yollarda uzun araç kuyrukları oluştu.

Bu arada tütün üreticisi bir vatandaş, “Şube başkanlarının, kooperatifin başındaki başkanların kişiliklerini araştırın. Bizzat sayın valimize de biz bunu izah ettik. Dört tane başkanın kişiliklerini araştırın. Zaten devlet de ‘Bu adamlara kooperatif vermeyin’ diyecektir. Yazık günahtır! Bizim ekmeğimizi elimizden almayın” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here