BTS| Tren şefliği sınavında,100 tam puan alanların yerine “yandaş sendika” üyeleri atandı

etelgraf haber-

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’na (BTS) üye işçiler, TCDD’deki görevde yükselme sınavlarında “kayırma” yapıldığını ileri sürdü. Tren şefliğine, 100 tam puan alan üyelerinin yerine, “yandaş sendika” üyelerinin atandığını belirten BTS İzmir Şube Başkanı Erdal Akyol, “O ataması yapılanlar da halen bulundukları yerlerde çalışıyor. Atandıkları yerlere neredeyse hiç kimseyi göndermediler. Madem ihtiyaç yoktu neden sınav yaptınız. Madem ihtiyaç vardı, atadığınız yerlere neden personeli göndermiyorsunuz. Bu resmen kurumu zarara uğratmaktır” dedi.

KESK’e bağlı BTS İzmir Şubesi’nin sürgünlere karşı başlattığı oturma eylemi 44’ncü haftasına girdi. BTS İzmir Şube Başkanı Erdal Akyol üyelerine yönelik sürgünlerin son bulması için çağrı yaparken, Alsancak Gar önünde toplanan işçiler de “Demiryolu halkındır satılamaz” “Baskınlar sürgünler bizi yıldıramaz”, “Mülakat değil, liyakat” sloganları attı. Demiryolu işçeleri, yoldan geçen yurttaşlara da TCDD’nin özelleştirilmesine karşı hazırladıkları bildirileri dağıttı.

TCDD’deki atamalarda liyakatın ortadan kalktığını savunan BTS İzmir Şube Başkanı Erdal Akyol, tren şefliğine, 100 tam puan alan üyelerinin yerine, “yandaş sendika” üyelerinin atandığını ileri sürdü.

“YANDAŞ KAYIRMADIR, KUTUPLAŞTIRMAKTIR, ÖTEKİLEŞTİRMEKTİR”

Akyol şunları söyledi:

“Geçtiğimiz aylarda TCDD Taşımacılık A.Ş.’de görevde yükselme sınavı yapıldı. 100 tam puan alan Balıkesir’deki bir kondüktör arkadaşımız tren şefliği sınavını kazanmasına rağmen, üstelik bunun kursunu da görmesine rağmen, sırf BTS’li olduğu için atanmadı. Yine Diyarbakır’da şube başkanımız 100 tam puan almasına rağmen atanmadı. Onların yerine yandaş sendika üyeleri çok düşük puanlar almalarına rağmen, mülakatta yüksek puanlar verilerek atandı. Ama bugün geldiğimiz noktada, o ataması yapılanlar da halen bulundukları yerlerde çalışıyorlar. Atandıkları yerlere neredeyse hiç kimseyi göndermediler. Madem ihtiyaç yoktu neden sınav yaptınız. Madem ihtiyaç vardı, atadığınız yerlere neden personeli göndermiyorsunuz. Bu resmen kurumu zarara uğratmaktan başka bir şey değildir. Bu liyakatsız atamadır, bu yandaş kayırmadır, kutuplaştırmaktır, ötekileştirmektir.”

“SADECE ONLARI DEĞİL, AİLELERİNİ, ÇOCUKLARINI DA CEZALANDIRIYORSUNUZ”

Oturma eylemine katılan BTS Genel Başkanı Murat Oral da şöyle konuştu:

“Mülakatlarda 100 alan arkadaşlarımızı elemek hak yemek demektir. Sadece o insanı cezalandırmıyorsunuz, çocuğunu, eşini, ailesini de cezalandırıyorsunuz. Aidiyet bağını koparıyorsunuz. Kötülük ediyorsunuz. Bunu yapmayın! Kötülük edenlerin, hukuksuzluk yapanların, suç işleyenlerin başına neler geldi görüyorsunuz. Hukuk önünde de hesap veriyorlar. Yüzlerine de bakmıyoruz. İnsanlar onlara selam vermiyor. İnsanlık dışı işler yaparsanız insanca muamele görmezsiniz. Bunu bilin ve ona göre davranın. Biz mücadelemizi vereceğiz, geri döneceğiz ama siz ayıbınızla, kininizle gideceksiniz. Sizi insanca davranmaya davet ediyoruz.