İnsan Hakları

Üç ilde operasyon: İHD Eşbaşkanı Türkdoğan da gözaltında

HABER MERKEZİ –Sabah saatlerinde düzenlenen operasyonla İstanbul’da HDP ilçe yöneticileri Ankara’da ise İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

İstanbul, Ankara ve Adana’da sabaha karşı bir çok kişi gözaltına alındı.Ankara’da yapılan ev baskınlarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Kadın Meclisi Sözcüsü Zeyno Bayramoğlu, Parti Meclisi (PM) üyesi Ali Özkan, HDP Eskişehir İl Eşbaşkanı Şükriye Ercan, Hüseyin Gevher ve Betül Koca gözaltına alındı.

Soruşturmanın içeriğine ilişkin bilgiye ulaşılamadı.İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gare’de rehin 13 asker ve polisin yaşamını yitirdiği operasyon sonrası Meclis’te yaptığı konuşmada, İHD’yi “O İHD denilen canı çıkasıcası dernek” diye hedef göstermişti.

AA, HDP’li eşbaşkanlara ‘sözde’ dedi

İstanbul’da dört ilçede eş zamanlı ev baskınlarında HDP’liler gözaltına alındı.Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre 15 adrese düzenlenen operasyonda 10 kişi gözaltına alındı.Gözaltına alınanlara arasında HDP Kağıthane ilçe eşbaşkanları Ayhan Yıldız ve Behiye Demir ile Beşiktaş İlçe Eşbaşkanı Remziye Bor da yer aldı.AA, Siyasi Partiler Kanunu’nda yer alan eşbaşkanlık sistemini yok sayarak, HDP’li eşbaşkanlar için ‘sözde’ ifadesini kullandı.Öte yandan Adana’da da sosyal medya hesapları üzerinden ‘örgüt propagandası yaptıkları’ iddiasıyla 15 kişi evlerine düzenlenen baskınla gözaltına alındı.


İHD’den açıklama:

Eş Genel Başkanımız Öztürk Türkdoğan bu sabah gözaltına alındı. Gerekçesi hakkında henüz bilgimizin olmadığı bu operaayon insan hakları savunucularına yönelik baskının son ve açık bir örneğidir. Süreç hakkında kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeçeğiz. http://İHD Genel Merkezi@ihd_genelmerkez

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir