Haberler

Uğur Tekstil sendikaya karşı bütün işçileri “Kod-18” ile işten çıkartarak fabrikayı kapattı

DİSK Tekstil’in bir süre önce yetki aldığı ve 300 işçinin çalıştığı Uğur Tekstil, bütün işçileri Kod-18 ile işten atarak fabrikayı kapattı.

Cengiz Anıl Bölükbaş’ın haberine göre, Uğur Tekstil patronu ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri eski Başkanı olan Hayri Uğur’un sendikayı sokmamak için fabrikayı kapattığı ileri sürüldü. İşçilerin iddiasına göre fabrika bir süre sonra yeniden açılacak ve yeni işçi alımı yapılacak.

SMS ile işten atıldıar

Urfa’da 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Uğur Tekstil’de çalışan işçilerin çoğunluğu DİSK Tekstil’e katılmış ve eylül ayı itibariyle de sendika fabrikada yetkili olmuştu. Bunun üzerine Uğur Tekstil yönetiminin sendikalı oldukları gerekçesiyle işçilere baskı yaptığı hatta Hayri Uğur’un “sendikayı fabrikaya sokmam, gerekirse fabrikayı kapatırım” dediği iddia edilmişti. Uğur Tekstil’de çalışan 300 işçi, dün aldıkları SMS ile işten çıkarıldıklarını öğrendi. İşten atılan işçiler, fabrika kapatma bahanesiyle sendikal faaliyetin önüne geçilmeye çalışıldığını söyledi. İşçiler, duruma karşı çıkmak için bugün fabrika önünde eylem yaptı. Avukat Ergin Sözen, işverenin bu davranışını denetleyecek yasal mekanizmaların eksikliğine vurgu yaptı.

“Üretim ile bir alakası yok”

Fabrika yönetiminin en baştan itibaren baskı uyguladığını ve sendikal faaliyetin önüne geçmek istediğini söyleyen işçi Erdal Ayata, aldıkları SMS sonrası SGK’yı aradıklarını belirtti. SGK’dan fabrikanın üretime ara verdiği bilgisini öğrendiklerini aktaran Ayata, fabrikanın üretime ara verecek bir durumda olmadığını dile getirdi. Ayata, “Durumun üretimle ya da ara vermek ile alakası yok. Fabrika yönetimi sendikanın girmemesi için böyle bir bahane uydurdu. İlk baştan beri baskıyla, tehditle vazgeçirmeye çalışıyorlardı. Bunu yapamayınca bu yolu denemeye başladılar. Biz böyle yapacaklarını tahmin ediyorduk. Bu kararı ve işten atılmayı kabul etmiyoruz. Hakkımızı alıncaya kadar direnmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

17 milyon doların üstünde ihracat yaptı

Urfa’daki fabrikasını kapatan Uğur Tekstil, yaptığı ihracat ile Türkiye’deki en ihracatçı firmalar arasında yer alıyor. 2020 yılında elde ettiği kâr ile bir yılda Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu arasına giren şirket, Urfa’daki fabrikayı 2020 yılında 60 milyon lira yatırımla açtı. İstanbul Sanayi Odası verilerine göre Uğur Tekstil, Urfa’daki fabrikayla satışlarını 580,7 milyon liraya çıkardı. Şirketin 2020 yılında kârı, 10,6 milyon lira olurken, 17 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdi.

Fason üretim yapılacak

Uğur Tekstil’de çalışan işçilerin mevsimlik veya belirli süreli sözleşmeyle çalışan işçiler olmadığını belirten DİSK Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, sendikal örgütlenmeyi engellemek için baskı, tehdit, mobbing, istifaya zorlama gibi her yöntemi deneyen Uğur Tekstil patronunun, fabrikayı kapattığını söyledi. Türkmen asıl amacın bütün işçileri toplu şekilde ve yasa dışı bir yöntemle işten atarak, sendikayı işyerinden tasfiye etmek olduğunu ifade etti. Türkmen’in iddiasına göre fabrika bir süreliğine kapandı görüntüsü verecek ama bu süre zarfında yapması gereken üretimi fason olarak başka yerlerde yaptıracak. Yapılanın işçi kıyımı olduğunu belirten Türkmen “Sendikamız, fabrikadaki bütün üyeleriyle birlikte bu işçi kıyımına ve sendika düşmanlığına karşı sonuna kadar direnecektir. Bu fabrikaya üretim yaptıran uluslararası markalara, taraf oldukları uluslararası sözleşmeleri ve işçi haklarını ayaklar altına alan ve büyük bir işçi kıyımına imza atan Uğur Tekstil işverenini derhal uyararak, bu tutumundan vazgeçmesini sağlamak, aksi takdirde gerekli yaptırımları uygulaması için çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir