Haberler Manşet

Ukrayna halkının iradesine Rusya -AB- ve NATO’nun müdahalesi savaş çığırtkanlığını büyütüyor

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rus askerlerinin Donbass’a “barış gücü” olarak gönderilmesi talimatı verdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesindeki halk cumhuriyetlerine barış gücü gönderme talimatını verdi. Yapılan açıklamada, “Lugansk Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı’nın Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı’na ilettiği talep üzerine Rus Silahlı Kuvvetleri, Lugansk Cumhuriyeti topraklarında barışı koruma misyonları icra edecek” denildi.  Putin’in “Barış Gücü Operasyonları” talimatı Rusya’nın Donbass’taki Donetsk Halk Cumhuriyeti’ni ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlıklarını tanıması kararını imzalamasının ardından geldi.

Putin’in açıklamasına tepki

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, “Ukrayna’nın uluslararası sınırları, Rusya’nın açıklamalarını dikkate almadan olduğu şekilde kalacaktır” dedi.Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerini tanımasının ardından açıklamalarda bulundu. Zelenskiy, “Ukrayna’nın uluslararası sınırları, Rusya’nın açıklamalarını dikkate almadan olduğu şekilde kalacaktır” ifadelerini kullandı. “Rusya’nın kararı Ukrayna’nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün ihlalidir. Bu karar, Rusya’nın Minsk Anlaşması’ndan tamamen çekilmesi anlamına geliyor” diyen Zelenskiy, ayrılıkçıları tanımanın tek taraflı olarak Minsk anlaşmalarından çıkmak ve Normandiya Formatında alınmış kararları gözardı etmek anlamına gelebileceğini söyledi. Kararın barış çabalarını baltaladığını belirten Zelenskiy, bugün alınan ve yarın alınacak muhtemel kararlarla Rusya’nın Donbass’ta 2014’ten beri var olan askeri varlığını meşru hale getirmiş olacağını kaydetti. Normandiya Dörtlüsü Zirvesi için acil çağrı yaptıklarını ifade eden Zelenskiy, partnerlerinden net ve etkili adımlar beklediklerini vurguladı. Ukrayna Devlet Başkanı barış çağrısı yaparken, ülkesinin gelecek her şeye hazır olduğunu ifade etti.

Putin Ukrayna’nın muhalif bölgelerine barış gücü gönderiyor

Rusya Devlet Başkanı Putin Ukrayna’nın muhalif bölgelerinin bağımsızlığını tanıma kararının ardından bölgeye barış gücü gönderme kararı aldı. Karar gerilimi tırmandırdı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplandı.

BM Güvenlik Konseyi toplandı

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi acil olarak toplandı. Toplantıda Rusya’nın ayrılıkçı bölgeleri tanıma kararının uluslararası hukuku ihlal ettiği belirtilerek “savaş bahanesi” olduğuna dikkat çekildi.

ABD’nin BM Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki iki bölgenin bağımsızlığını tanıma kararını kınadı ve sonuçların Ukrayna, Avrupa ve dünya genelinde “korkunç” olacağı konusunda uyardı.

Rusya’nın BM Büyükelçisi Vassily Nebenzia, Batılı güçleri uyararak durumu daha da kötüleştirmemek için “iki kez düşünmeye” çağırdı.

“Lavrov Blinken ile görüşmeye hazır”

Deutsche Welle Türkçe haberine göre Putin’in iki ayrılıkçı bölgenin bağımsızlığını tanımasının ardından Moskova’dan yapılan açıklamada Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile görüşmeye hazır olduğu belirtildi. Dışişleri Sözcüsü Maria Zakharova Youtube’ta yayınlanan demecinde “Bu en zor anlarda dahi…diyoruz ki: Biz müzakereye hazırız” şeklinde konuştu.

Lavrov ve Blinken’ın 24 Şubat’ta görüşmesi planlanmıştı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir