Haberler

Urfa’da 600 işçinin kapı önüne konulduğu fabrikayı Suriye’nin Girê Spî kentine taşıdılar!

ETELGRAF HABER-

Urfa OSB’de 2 yıldır üretim yapan Yılmazlar Ayakkabı Fabrikası’nın işçileri ücretsiz izne çıkarılıp makinelerin Kuzey ve Doğu Suriye’nin Girê Spî kentine taşındığı ileri sürüldü. Tazminat ve 4 aydır ücretlerini alamayan 600 işçi, muhatap bulamıyor.   Urfa’da Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 600 çalışanla iki yıldır üretim yapan Yılmazlar Ayakkabı Fabrikası yönetimi, işçileri iki haftalık ücretsiz izne çıkardıktan sonra makineleri söküp ortadan kayboldu. Dün izinlerinin bitmesiyle fabrikaya dönen işçiler, makinaların yerinde olmadığını gördü. Tazminatlarını ve 3-4 aydır ücretlerini alamayan işçiler, makinelerin aynı fabrikanın 3 yıldır Türkiye’nin denetiminde olan Kuzey ve Doğu Suriye’nin Girê Spî kentine taşındığını iddia etti.

  ‘MUHATAP BULAMIYORUZ’  

İşçiler yaşadıkları hak kayıplarına karşı Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Mağdur edilen onlarca işçinin katıldığı açıklamada konuşan Mustafa Şimşek, “Bizi ücretsiz izne çıkarıp fabrikayı boşaltmışlar. Hiçbir şekilde fabrika yönetimiyle iletişime geçemiyoruz. Yüzlerce işçi mağdur edildik. Haklarımızı alana kadar mücadele edeceğiz. Yetkililer bize sahip çıkmalı” dedi.

  ‘DEVLET DESTEĞİYLE KURULDU’ 

Ardından söz alan bir diğer işçi Adil Doğan, fabrikanın iki yıl önce devlet desteklemesiyle kurulduğunu belirterek, “Hep patronlara destek veriliyor, biraz da işçilere destek verilmeli. Evine ekmek götüremeyen insanlar var. Elektrik faturası gelmiş ödeyemiyoruz. İnsanlar işine güvenerek beyaz eşya almış şimdi taksitleri nasıl ödeyecek?” diye sordu.

  ‘YETKİLİLER SESİMİZİ DUYMALI’ 

 Engelli raporu bulunan Bedir Çıtlak ise, “Bu halimle çalışıyorsam emeğimim karşılığını isterim. Yetkililer sesimizi duymalı. Kış geliyor ne yapacağımızı bilmiyoruz. Muhatap yok karşımızda, muhatap arıyoruz. Fabrika iki yıl önce açıldığı zaman devlet büyükleri geldi fotoğraf çekti, şimdi ne oldu? Devlet bu olanlara göz yummamalı” diye konuştu.  Açıklama “İşçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganıyla son buldu. İşçiler, açıklamanın ardından fabrika yöneticileri hakkında valilik ve İŞKUR’a dilekçe vermek üzere alandan ayrıldı.

MA  

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir