Haberler

Vakalar gizleniyor, temizlik personeli eksiği giderilmiyor: En az 872 okulda vaka var, 774 sınıf kapandı

Yüz yüze eğitime 6 Eylül’de geçilmesine rağmen yeterli önlemler alınmadığı için okullarda vaka sayıları ve vaka olmasından kaynaklı yüz yüze eğitime ara verilen sınıf sayıları artmaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı, yüz yüze eğitime geçileceğini aylar öncesinden dile getirmesine rağmen eğitim ve sağlık örgütlerinin alınması gerektiğini ifade ettiği önlemler hâlâ alınmadı.

Temizlik personeli yetersiz, temizlik malzemeleri için velilerden para toplanıyor

Sendika.Org’un haberine göre; İstanbul ve Ankara’nın çeşitli bölgelerinden öğretmenler okullardaki temizlik personeli eksiği için henüz bir adım atılmadığını ifade ediyor. Uzun süredir okullardaki daimi personele duyulan ihtiyaç İŞKUR üzerinden sözleşmeli alınan işçilerle giderilmeye çalışılıyor ancak yeterli değil. 4 katlı olmasına rağmen yalnızca bir temizlik personeli olan okullar mevcut. Üstelik okullara ayrılan bütçenin azlığından kaynaklı temizlik malzemeleri de yeterli düzeyde alınamıyor. Temizlik malzemeleri alınması için bazı okullarda velilerden para toplanmakta.

Vakalar gizleniyor

Hem devlet okullarında görev yapan öğretmenlerden hem de özel okullarda görev yapan öğretmenlerin aktardığına göre, tespit edilen vakalar da saklanabiliyor. Özellikle özel okullardaki temel perspektifin “Sınıfları ve okulumuzu kapatmayalım” olması gerekçesiyle belirli dönemlerde düzenli devamsızlık yapan öğrencilerin devamsızlık gerekçeleri okul genelinde gizleniyor. Benzer durum bazı devlet okullarında da yapılıyor.

Orta ve alt düzey gelire sahip bölgelerde sınıf mevcutlarında artış

Orta ve alt düzey gelire sahip olanların yaşadığı bölgelerde görev yapan öğretmenler, devlet okullarında sınıf mevcutlarının arttığını ifade ediyor. Okulların sürekli kapatılmasından kaynaklı veliler, özel okullara boş yere para verildiğini düşünerek çocukları tekrardan devlet okullarına yazdırdı. Bu durumdan kaynaklı da bu sene devlet okullarındaki sınıf mevcutlarında artış yaşandı. Bazı okullarda sınıf mevcutları 40-50 bandına dayanmış durumda.

En az 872 okulda vaka var, 774 sınıf kapandı

Ayrıca Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen), son yayımladığı açıklamada kendilerine gelen bilgilere göre 872 okulda vaka olduğunu ve 774 sınıfın yüz yüze eğitime ara verdiğini duyurdu. Yayımlanan açıklamanın ilgili kısmı şöyle:

“Bu hafta sendikamıza ulaşan vaka sayılarına göre vaka tespit edilen okul sayısı 872, kapanan sınıf sayısı 774’tür ve Ordu Aybastı Fen Lisesi kapanmıştır. Bilgisi gelen bu okullarda temaslı ve pozitif öğretmen sayısı 429, temaslı ve pozitif öğrenci sayısı 3947, temaslı ve pozitif personel sayısı 23 olmuştur. Tedbirler hızla hayata geçirilmezse bu oranlar daha fazla yükselecektir. MEB, önlem almamaya devam ettiğinde karşılaşabileceğimiz olası acı sonuçların sorumlusu olacaktır. Eğitim Sen olarak tam zamanlı yüz yüze eğitimin devam edebilmesi için tüm eğitim bileşenlerini ve kamuoyunu bu süreci daha fazla sorgulamaya, sağlıklı ve güvenli bir eğitim ortamı için mücadele etmeye çağırıyoruz.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir