Ana Sayfa Haberler Valilik işkenceyi “yasal çerçevede müdahale” diye savundu

Valilik işkenceyi “yasal çerçevede müdahale” diye savundu

0
Valilik işkenceyi “yasal çerçevede müdahale” diye savundu

İzmir Valiliği, Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nde (GGM) sığınmacılara yönelik darp ve işkenceye dair yazılı açıklama yaptı, “olaya yasal çerçevede müdahale edildiğini” savundu.

Sığınmacıların odalarına girmeyi reddederek görevlilere mukavemet ettiklerini ve kamu malına zarar verdiklerini ileri süren valilik “Olayın yaşandığı esnada koridorda bulunan tüm yabancıların odalarına geçirilmesini sağlamak amacıyla olaya yasal çerçevede müdahale edilerek durum kontrol altına alınmıştır” açıklamasında bulundu.

Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi:

“10 Nisan 2021 tarihinde kamu düzenine tehdit oluşturma (Alkol ve uyuşturucu madde etkisi altındayken araç kullanma) nedeniyle işlem gören Suriyeli M. S. isimli yabancı ile kamu düzenine tehdit oluşturma (Başkasına ait kimlik bilgilerinin kullanılması) nedeniyle işlem gören Suriyeli V. E. isimli yabancılar odalarına girmeyi reddetmiş ve görevli personele mukavemet göstermişlerdir. Söz konusu ikinci yabancı, katta bulunan diğer odaların kapılarını açarak odalardaki yabancıları kışkırtmaya çalışmıştır.

Olayı başlatan ve Filistin uyruklu olduğunu iddia eden, kayıtlarımıza Suriye uyruklu olarak geçen V. E. isimli yabancı; koridorda bulunan yangın tüpünü etrafa sıkmış, kamera ve oda kapılarını kırarak, kamu malına zarar vermiştir. Olayın yaşandığı esnada koridorda bulunan tüm yabancıların odalarına geçirilmesini sağlamak amacıyla olaya yasal çerçevede müdahale edilerek durum kontrol altına alınmıştır.

Ayrıca haberlerde yer alan sınır dışı etme kararı ise 6458 sayılı kanunun 54. maddesini ihlal eden tüm yabancılar için alınan bir idari karar olup yabancılara da kendi dillerinde tebliğ edilmektedir.”

İzmir Harmandalı GGM’de kalan mülteciler, 11 Mayıs’ta odaları basılarak darp edilmişti. Suriye ve Filistinli olduğu belirtilen iki mültecinin darp edildiği Bakırçay Üniversitesi Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde alınan Genel Adli Muayene raporuyla tespit edilirken, mülteciler ve avukatları olayla ilgili suç duyurusunda bulunmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here