Haberler

Van Büyükşehir Belediyesi Kayyumu, selden etkilenen Vanlılara değil; başka kentlere 15 milyon liralık yardım yapmış

Van’da yaşanan sel felaketinde etkilenen halka yardım ulaştırmayan Van Büyükşehir Belediyesi kayyumunun, belediyenin kaynaklarıyla aynı tarihlerde Kastamonu ve Bartın’da yaşanan sel felaketine ilişkin bu kentlere yardımda bulunduğu ortaya çıktı.

Umut Gazetesi’nde yer alan habere göre; sık sık doğal afetlerle boğuşan Van’da Temmuz ve Ağustos ayı içinde dahi 3 ilçede büyük seller yaşanırken, çok sayıda hayvan öldü, birçok yurttaş evsiz kaldı. Yaşanan felakete rağmen günlerce hiçbir yardımın ulaşamadığı ve yurttaşlara destek verilmediği  ilçelerde kayyum yönetimindeki belediyenin yakın tarihlerde sel felaketi yaşayan Bartın ve Kastamonu’ya para yardımında bulunduğu ortaya çıktı.

Ortaya çıkan tutanaklara göre,  Van Büyükşehir Belediyesi kayyumu, Eylül ayı Meclis olağanüstü toplantısında almış olduğu kararla selin vurduğu Kastamonu ve Bartın’a 14 milyon 750 bin lira (14.750.000) yardımda bulundu.

İl Meclis Kararları

HDP İpekyolu İlçe Örgütü’nün Twitter hesabından paylaştığı Meclis kararına ilişkin bilgiler şöyle;

“11.08.2021 tarihinde Bartın ve Kastamonu illerinde meydana gelen büyük çaplı sel felaketi nedeniyle ulaştırma, alt ve üst yapıları ile içme suyu, kanalizasyon hatlarında meydana gelen hasarın giderilmesine yönelik Bartın İl Özel İdaresine 5.000.000,00 (Beşmilyontürklirası) TL, Kastamonu fi Ozel İdaresine ise 6.750.000,00 (Altimilyonyediyüzellibintürklirası) TL nakdi yardım yapılmasının , 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 53. maddesinin son fikrasi” geregince “kabulüne” (OYBİRLİĞİYLE)”

“11.08.2021 tarihinde Kastamonu ilinde meydana gelen büyük çaplı sel felaketi nedeniyle ulaştırma, alt ve üst sanat yapıları ile içme suyu , kanalizasyon hatlarında 229 meydana gelen hasarın giderilmesine yönelik Kastamonu İl Özel İdaresine 3.000.000,00 ( Üçmilyontürklirası ) TL nakdi yardım yapılmasının , 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 53. maddesinin son fıkrası gereğince ”kabulüne ” (OYBİRLİĞİYLE) ” 27.08.2021

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir