Haberler Uncategorized

Van’da 2022 1Mayıs’ı Şenyaşar ailesine adandı


1 Mayıs Van’da binlerce emekçinin miting alanında buluşmaya başladı. Sabah saatlerinde Hayat Hastanesi civarında kendi renkleriyle kortejdeki yerlerini alan demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler, sloganlarla Musa Anter Parkı’na yürüdü. Savaşa, sömürüye karşı sloganların atıldığı yürüyüşte kitle alanda çalınan müzikler eşliğinde halaya durdu. Üç noktadan miting alanına giriş yapılırken, halkın katılımı ise oldukça yüksek .Van Emek ve Demokrasi Platformu öncülüğünde, Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), DİSK’e bağlı Genel-İş Van Şubesi, EMEP, CHP, HDP, TKP, DBP, İHD, TMMOB, Van-Hakkari Tabip Odası, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), STAR Kadın Derneği, ÇEVDER, gibi siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerin katılımıyla 1 mayıs mitingi kutlandı.

Arzunur Şimşek

Eğitim-Sen Merkez Yöneticisi Arzunur Şimşek ‘2022 1Mayıs’ını ”EMİNE ŞENYAŞAR’A ADIYORUZ” dedi. Şimşek konuşmasına

”Sesleri duyulmayan

Halleri görülmeyenler, dilleri yok sayılanlar,

İnançları tanınmayan,

Kimlikleri sayılmayanlar,

 Tercihleri sevilmeyenler,

Tarihi görünmez kılınanlar,

 İşi aşı olmayanlar,

 Fabrikalarda işçiler,

 Tarlalarda köylüler,

Kötülüklere karşı umudunu kaybetmeyenler merhaba ” diyerek başladı.,,

İktidarın savaş politikasından derhal vazgeçmesi gerektiğini söyleyen Şimşek, “Saray rejiminin kendi bekasını savaş politikalarında garantiye alma çabası, son yıllarda tanık olduğumuz acizce ve insafsızca bir iktidar yöntemidir. Her geçen gün halk desteğini kaybeden AKP-MHP iktidarı bir kez daha savaş ipine sarılmaktadır. Savaş, Türkiye halklarının demokratik geleceklerinin yararına değildir. Saray rejiminin kalıcılaştırmak için HDP’yi kapatma istiyor. İktidar bu nedenle seçim stratejisini tamamen savaş üzerine kurmuştur” dedi. 

Eğitim Sen Merkez Yöneticisi Arzunur Şimşek ise, 2022 yılı 1 Mayıs’ını Şenyaşar ailesine atfettiklerini belirtti. İktidarın savaş politikasından derhal vazgeçmesi gerektiğini söyleyen Şimşek, “Saray rejiminin kendi bekasını savaş politikalarında garantiye alma çabası, son yıllarda tanık olduğumuz acizce ve insafsızca bir iktidar yöntemidir. Her geçen gün halk desteğini kaybeden AKP-MHP iktidarı bir kez daha savaş ipine sarılmaktadır. Savaş, Türkiye halklarının demokratik geleceklerinin yararına değildir. Saray rejiminin kalıcılaştırmak için HDP’yi kapatma istiyor. İktidar bu nedenle seçim stratejisini tamamen savaş üzerine kurmuştur” diye konuştu.

Arzunur Şimşek şöyle devam etti:

”Hak ve Adalet Mücadelemizde, hafızalarımızdan silinmeye unutturulmaya çalışılan bir katliama karşı 419 gündür adalet nöbetinde bulunan Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar’ın onurlu direnişi vicdansızlardan bir beklentisi olduğu için değil adaletsizliğin vicdansızlığın karşısında tüm haksızlığa uğrayanların vicdanı olmalarındandır.

Şenyaşar ailesi;

 Sakarya Hendek’teki Büyük Coşkunlar Havai Fişek fabrikasında 7 işçinin ölümüyle sonuçlanan patlamada yakınlarını kaybedenlerin de,

Soma’da 301 madencinin öldüğü iş cinayetinde yakınlarını kaybedenlerin de,

Barış talebiyle alanlara çıkan ve Ankara garı önünde 10 Ekimde katledilen arkadaşlarımızın da,

 Faili belli olan yüzlerce cinayette kaybedilen Cumartesi Annelerinin de,

Mardin’in Kızıltepe ilçesindeki evlerinin önünde polis tarafından açılan yaylım ateşi sonucu öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz’ın da,

Şırnak’ın Cizre ilçesinde öldürülen ve cansız bedeni 2 gün boyunca annesi tarafından buzdolabında tutulmak zorunda kalan 10 yaşlarındaki Cemile Çağırga’nın  da,

Panzerlerin altında ölen çocukların da ,

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, savaştan kaçan göçmen Aylan bebeğin sahile vuran minik bedeninin de

Hesabını sormayı üstlenen; adalete ulaşamayan, hakları yok sayılan insanların sesi olmuşlardır.

 Bu tarihi görevi direnişe dönüştüren Şenyaşar ailesini selamlayarak 2022 1 Mayıs’ını Senyaşar ailesine armağan etmek bizim boynumuzun borcudur.

Adaletsizlikler ülkesinde adalet arayanlar hep birlikte şahit olduğumuz Gezi  Davası sonuçlandı ve arkadaşlarımıza en ağır cezalar verildi. Haziranda ortaya çıkan toplumsal isyan yaşam biçimine  ekolojik   kırıma ve kentlerin asimile edilmesine karşı bir tepkiydi. Osman Kavala ve 15 hak savunucusunun şahsında hepimiz cezalandırıldık.

Bu anlamda Gezi davası Türkiye’deki Hukukun infazının tescilidir. Bunu kabul etmeyeceğiz, arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır. Bu dava bizim açımızdan şimdi yeniden başlamıştır.

1 Mayıs haksızlığa uğrayanların, sömürülen işçilerin, köylülerin aynı anda dünyanın meydanlarından dayanışma ile bir birlerine sahip çıktıkları gündür. Kapitalizme ve şirketlerine karşı direnme günüdür.

Saray Rejiminin kendi bekasını savaş politikalarında garantiye alma çabası, son yıllarda tanık olduğumuz acizce ve insafsızca bir iktidar yöntemidir.

Her geçen gün halk desteğini kaybeden AKP-MHP iktidarı, bir kez daha savaş ipine sarılmaktadır.

Savaş Türkiye halklarının demokratik geleceklerinin yararına değildir. Saray rejimini kalıcılaştırmak için HDP’yi kendisine ayak bağı olarak gören siyasi iktidar, secim stratejisini savaş ve kapatma davası üzerine kurmuş vaziyettedir.

Dünyanın hiçbir yerinde toplumsallaşmış hareketler kanunla kapatılamaz. Kapattığını zannedenler her zaman tarihin çöp tenekesine kendilerini kapatmışlardır.

Biz bugüne kadar katliamcı faşist, ırkçı partiler dışında hiçbir siyasi oluşumun kapatılmasını savunmadık. Çok kültürlü ve çok sesli demokratik siyaseti savunmaya devam edeceğiz.

Demokratik siyaseti savunan Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’a sevgilerimizi iletirken tüm siyasi tutuklular serbest bırakılmadan, yerel yönetimlerde halkın iradesini gasp edenkayyum siyasetine son verilmeden demokrasinin gelmeyeceğini biliyoruz

Sevgili dostlar

Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki bugün alanlara çıkan milyonlarca emekçi ve yoksul halk secim sürecine girmiş olan ülkemizin geleceğinde söz sahibi olmak istiyor.

 Biz halkımızdan yana tarafız.

Bu nedenle milyonlarca kamu çalışanına getirilen siyasi yasakları kabul etmiyoruz. Bütün kamu çalışanlarına siyasi partilere üye olma hakkı talebimizi bir kez daha ifade etmek istiyoruz.

Örgütlü toplumdan korkan siyasi iktidarlar sendikal mücadelemizi ve hak arayışımızı yıllardır engellediler. Bu nedenle bizi grevsiz ve toplu sözleşmesiz bir sendika yasası ile baş başa bıraktılar.

Hak verilmez alınır şiarından asla vazgeçmeyeceğiz grev hakkını grev yaparak kazanacağız.

Eğitimde tarikat, cemaat, vakıflarla sözleşmeler değil; İstanbul Sözleşmesinin tarafıyız ve vazgeçmiyoruz.

Pandemi dönemi ve üretim ilişkilerinde ortaya çıkan yeni durumlar, bölgedeki savaşlar, göçmen işçiler ve mülteci sorunu, iklim krizi ve ekolojik meseleler bir anda çoklu krizle bizleri karşı karşıya bıraktı. Ormanın, akarsuyun, göllerin, dağların, hayvanların, yaylaların, neredeyse her şeyin hiç bir güvencesi kalmadı. Ormanlar yanabilir, nehirler-göller kuruyabilir, insanlar topraklarını ülkelerini terk etmek zorunda kalabilirler, işsiz ve aç kalabilirler.

Türkiye’de ve dünyada içinden geçmekte olduğumuz zaman diliminde işçi sınıf ve yoksullar 1 Mayıs larda bu nedenle alanlardayız.

Bu anlamlı günde ,

Başka bir dünyanın mümkün olduğuna inanan bizler, savaşların ve bölgesel çatışmaların girdabında yoksulluğu, gıda krizini, mültecilere karşı ırkçı saldırganlığı ve ekolojik krizi aynı anda yaşıyoruz; bambaşka bir dönem ve siyasal atmosferdeyiz.

Mevsimlik işçiler, emekliler, kamu çalışanları, işsizler yoksul halkımız bilmelidir ki yüksek enflasyon karşısında alım gücümüz sürekli düşecek. Savaşlar ekolojik ve ekonomik krize kaynaklık etmeye devam edecek.

Bu nedenle 2022 1 Mayıs’ı güvencesi kalmayan her şey için en güçlü itiraz günü oldu. 1 Mayıs meydanlarından aldığımız güçle yolumuza devam edeceğiz.

Ancak bu böyle gitmez, Sömürü ve savaşlar devam etmez! Diye haykıracağız….

Yoksulluğa, baskıya ve sömürüye karşı, hayır demeye deva edeceğiz.

Adalet, eşitlik ve demokrasi için

Hepimize kolay gelsin

 saygılar sevgiler hoşça kalın…..”

Şimşek’in ardından sanatçı Pınar Aydınlar sahne aldı. Binlerce kişi söylenen şarkıların eşliğinde halaya durdu. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir