Ana Sayfa Haberler Van’da 4 çocuk polislere taş attıkları iddiasıyla tutuklandı: ‘Bu zulme son verin’

Van’da 4 çocuk polislere taş attıkları iddiasıyla tutuklandı: ‘Bu zulme son verin’

0
Van’da 4 çocuk polislere taş attıkları iddiasıyla tutuklandı: ‘Bu zulme son verin’

Van’da 4 çocuk mahallelerinde devriye gezen polis araçlarına taş attıkları gerekçesiyle tutuklandı.

MA’nın haberine göre, Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Selahattin Eyyübi Mahallesi’nde devriye gezen polis araçlarına taş ve havai fişek attıkları iddiasıyla gözaltına alınan B. Öklü (17), D. Süer (16), İ. Öklü (16) ve B. Atsız (16) isimli çocuklar çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Çocukların aileleri ise “Onlar daha çocuk, bu zulme son verin. Onların yeri cezaevi değil, annelerinin yanı” diyerek seslendi.

1170 çocuk tutuklu

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün (CTE) verilerine göre 5 Ocak 2021 tarihi itibarıyla Türkiye hapishanelerinde 12-18 yaş aralığında 1170 tutuklu çocuk, 426 hükümlü çocuk var. Ramazan bayramı öncesinde bu sayıya 4 çocuk daha eklendi.

Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Selahattin Eyyübi Mahallesi’nde devriye gezen polis araçlarına taş ve havai fişek attıkları iddiasıyla gözaltına alınan B. Öklü (17), D. Süer (16), İ. Öklü (16) ve B. Atsız (16) isimli çocuklar çıkarıldıkları mahkemece  tutuklandı.  Van T Tipi Kapalı Hapishanesi’ne konulan bu çocukların anneleri, çocukların yerinin hapishane olmadığını dile getirdi.

“Çocuklarımızı göremiyoruz”

Tutuklanan B. Öklü’nün annesi Saadet Öklü, yaşadığı acıyı “Oğlumu alıp götürdüler. Eğer o savcı ve hakim adaletten yana olsaydılar, çocuklarımızı tutuklamazlardı. Bu savcı ve hakimler yarın Allah’ın huzurunda nasıl hesap verecekler? Bu bayramda annelerin yüreğini yaktılar” sözleriyle dile getiriyor

Bayram günü anneler olarak kendilerine mutluluk yerine keder yaşatıldığını söyleyen Öklü, “Gözaltına alınıp tutuklandıktan sonra çocuklarımızı görmedik. Cezaevine götürdüler, karantinaya almışlar. Çocuklarımızı göremiyoruz. Onlar daha çocuk ne yapıyorlar orada? Yüreğimiz yanıyor, bu zulme son verin” diye seslendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here