Haberler

Van’da askerler tarafından helikopterden atılan Osman Şiban ilk kez ifade verdi

Van’ın Çatak ilçesi Sürik (Yoğurtlu) mezrasında 11 Eylül 2020’de operasyona çıkan askerler tarafından gözaltına alınan Servet Turgut ve Osman Şiban iki gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde oldukları ortaya çıktı. Asker tarafından darp edildikten sonra helikopterden atıldıkları belirtilen Servet Turgut yaşamını yiterken, Osman Şiban uzun süre yaşam mücadelesi verdi.

ArtıGerçek’in haberine göre; yaklaşık 9 ay önce yaşanan işkence olayına ilişkin Osman Şiban ilk defa ifade verdi. İfadeye çağrılan Osman Şiban, dün avukatları ile birlikte Van Adliyesine giderek ifade verdi.

“Bir askerin helikopter yanında başıma tekme atması sonrası bayıldım”

Osman Şiban’ın ifadesinde olay günü askerler tarafından köylerinden alınarak nasıl darp edildiklerinin detaylarını anlattı. Şiban’ın ifadesinde anlattığına göre, köylerinden alındıklarında hayatını kaybeden Servet Turgut önden götürülüyordu. Kendisi ise birkaç metre arkasından askerlerce götürüldü.

Köyün dışında helikoptere doğru götürülürken askerler tarafından darp edildiğini anlatan Şiban, “Askerler sürekli darp ediyordu. Bizi helikopterin yanına götürdüler. Orada darp sürdü. Bir askerin helikopter yanında başıma tekme atması sonrası bayıldım. O andan sonrasını hatırlamıyorum. Gözlerimi Mersin’de açtım” dedi.

İfadesinde helikopterin yanında bayıldığını ve sonrasını hatırlamadığını söyleyen Şiban, daha önce TİP Milletvekili Ahmet Şık’a verdiği beyanda ise; helikopterde kafasının ceset torbasına sokulduğunu, Van merkeze geldiklerinde kendilerini bekleyen 100 civarı askerin içine atıldıklarını ve orada linç edildiklerini söylemişti.

Askerler hakkında şikayetçi oldu

Osman Şiban ayrıca örgüt üyeliği suçlaması ile yargılanıyor. Savcılıkta bu suçlamalar ile ilgili de ifade verdi. Kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmeyen Şiban, kendisini darp eden askerler hakkında şikayetçi oldu. Şiban ifade işlemlerinin ardından hakkında yurt dışı yasağı konularak serbest bırakıldı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir