Ekoloji Manşet

VİDEO | Hacıbektaş’ta köylüler taş ocağı istemiyor

Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesine bağlı Karaburna ve Karaburç köylüleri, bölgeye bazalt taş ocağı yapılması için ruhsat verilmesine tepki gösterdi. Köylülere destek veren CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, “Bu topraklar bizim. Siz buraları yaşanmaz hale getirmek için 650 bin liraya bu bölgeyi satmak istiyorsunuz. Sattırmayacağız, yedirtmeyeceğiz” dedi.

Köylüler bugün, köy merasında toplandı. Ellerinde “Doğa kazanacak, yaşam kazanacak”, “Köyümüz geleceğimizdir. Geldiğim ilk yer, gideceğim son yerdir”, “Üzüm de mi yimiyek” yazılı pankartlarla taş ocağını protesto eden köylüler, verilen ruhsatın iptal edilmesini istedi. CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, CHP’nin Nevşehir ve Kırşehir il yöneticileri ile belediye başkanları da köylülere destek verdi.

CHP Nevşehir Milletvekili Sarıaslan “Bu topraklar bizim” diyerek başladığı sözlerini şöyle sürdürdü:

“3 kuruş para sahibi olabilirsin. Ama halkın gönlüne sahip olamazsın. Bu topraklara sahip olamazsın. Bu AKP zihniyeti İstanbul’u talan etti. Berbat etti, pisledi. Marmara denizinde balıklar yüzemez hale geldi. Orayı bitirdiler, şimdi Anadolu’ya geldiler. Biz bu toprakları kimseye yedirmeyiz. Bunu herkes bilmeli. AK Parti gidici.

Siz buraya ÇED raporu verirken kime danıştınız? Karaburna’ya geldiniz mi? Karaburç’a geldiniz mi? Muhtarlarla görüştünüz mü? Burada toprak sahipleri ile görüştünüz mü? Yasaları çiğnediniz yasaları, bu ÇED raporunu verirken. Dünyanın her yerinde denizi kumu bulabilirsiniz. Ama Kapadokya’yı bulamazsınız. Bu Kapadokya bölgesi ile ilgili bir alan yasası getirdiler Meclis’e, biz CHP olarak destek verdik.

Amacımız neydi? Kapadokya bölgesinin talan edilmesini önlemekti. Tam tersine siz şimdi buradan başlayarak adım adım, Ürgüp’e Avanos’a gitmek istiyorsunuz. Ama buna müsaade etmeyeceğiz. Tam tersine buraları geliştirmek ve onarmak gerekirken, siz buraları yaşanmaz hale getirmek için 650 bin liraya bu bölgeyi satmak istiyorsunuz. Sattırmayacağız, yedirtmeyeceğiz. Herkes bunu böyle bilsin. AK Parti de bilsin. Türkiye’nin her tarafını İstanbul yaptırtmayacağız. İstanbul’un her yerini pisliğe bulandırdığınız gibi buraları pisliğe bulandırmayacağız.” 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir