Ekoloji Manşet

VİDEO | “Marmara Denizi ben öldüm diyor”

Dalgıç Ömer Altuncu, Marmara Adası’nda balıkçılarla birlikte denize bıraktıkları ağları iki gün sonra yukarı çektikleri anın görüntülerini paylaşarak Marmara Denizi’ndeki müsilaj tehlikesinin boyutlarını gözler önüne serdi. Görüntülerde 54 parça olduğu söylenen ağların tamamen müsilaj ile kaplandığı görüldü.

Marmara Denizi’nde etkisini göstermeye devam eden müsilaj tehlikesi balıkçılığı da olumsuz etkiledi. Dalgıç Ömer Altuncu, Marmara Adası’ndaki balıkçıların denize bıraktıkları ağları iki gün sonra yukarı çektikleri anın görüntülerini çekerek, “Marmara Denizi ‘Ben öldüm, başınız çaresine bakın’ diyor” dedi.

Dalgıç Altuncu, şunları söyledi:

“Bugün zorlu bir uğraştan sonra ağlarımızı denizde bulduk. 54 parça ağ boyunca müsilaj dediğimiz salya geliyor. Şaka gibi bir şey ama maalesef yapacak bir şey. Artık Marmara Denizi diyor ki ‘Ben öldüm, başınız çaresine bakın’. Salya Marmara Denizi’nde ne balık bıraktı ne de keyif…Denizin rengi de belli, iki üç güne alg patlaması da yaşanır. İyice yeşillenir. Denizin içi gördüğünüz gibi salya…”

MÜSİLAJIN DİPTE NASIL ÇALIŞTIĞINI GÖZÜMÜZE GÖZÜMÜZE SOKUYOR”

Dalgıç Ömer Altuncu’nun çektiği görüntüleri eski Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci sosyal medyadan paylaştı. Semerci de paylaşımında, şunları dile getirdi:

“Yer Marmara Adası, görüntüleri dalgıç sevgili Omer Altuncu’ya ait. Adalı bir balıkçı kardeşimizin müsilaj sebebiyle denize bıraktığı ağları 2 gün sonra yukarı alıyorlar… Bölgede deniz yüzeyinde 1-2 haftadır görülmeyen musilajin dipte nasıl çalıştığını gözümüze gözümüze sokuyor.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir