Ekoloji Manşet

VİDEO | Mersin’de çam ağaçlarını koruyanlara jandarma engeli

Mersin’in Yenişehir ilçesine bağlı Emirler Mahallesindeki 190 dönüm alandaki çam ağaçlarının kesilmesine karşı çevrecilerin ve bölge halkının iki hafta önce başlattığı eylem, jandarma engeliyle karşılaştı. Jandarma, ağaç kesimini durdurmak isteyen çevrecilerin kesim sahasına girmesine izin vermedi.

Yurttaşlar, orman nöbetine başlamak üzere köy meydanında toplandı. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan da grubun yanına giderek destek verdi. Çevreciler, muhtarlar ve mahalle halkı orman nöbeti için kesimin yapıldığı alana hareket etti. Jandarma ekipleri kalabalığın kesim yapılan alana yaklaşmasına izin vermedi. Yenişehir Kaymakamlığı’nın mahalle muhtarlarına söz konusu alan dışında başka bir yerde ağaç kesiminin yapılmayacağını belirtmesi üzerine çevreciler sahadan ayrıldı. 

Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ünal Şahin, yaklaşık iki haftadır Emirler’deki mücadelenin devam ettiğini söyledi. Yapılan eylemler sonunda ağaç katliamının zaman zaman geçici olarak durdurulduğunu anlatan Şahin, “Milletvekilleri, meclis üyeleri, belediye başkanları geliyor, anlatmaya çalışıyoruz. Orman Bölge Müdürlüğü kentin ormanını yok etmeye karar vermiş. Biz de mücadele ediyoruz. Kendilerince haklı sebepleri var ancak haklı sebeplerin hepsi bilimsellikten, evrensel değerlerden uzak, yere basmayan gerçekler. Tamamen talan edecekler. Ağaç katliamı yapacaklar. Sadece devletin bunlara koyduğu kotayı yerine getirmek için yaptıkları birtakım politikalar var. Bilime, ormancılık yasalarına uyan bir şey yok” dedi.

Bölgedeki ağaç kesiminin yaklaşık 190 dönüm alanda devam ettiğini ifade eden Şahin, şunları söyledi:

“Kentin kuzeyinde kalan 40 bin hektar alandan 19 hektar alan şu anda yok ediliyor. Kaymakamla, milletvekilleri ile görüşüldü fakat kimse durduramıyor. Kendilerine göre bir gerekçe buluyorlar ama hiçbir haklı tarafları yok. Bilimsellikten uzak, endüstriyel plantasyon dedikleri bir orman kesimi var. Yenileme diyorlar. Burası kurak bir iklim. Öyle bir şey olmuyor, hepsi yalan dolan. Ektikleri ağaç üç senede ancak 10-15 santim büyüyebiliyor. Yalan söylüyorlar. Bu yalanlarını sonsuza kadar devam ettirecekler. Kenti ormansız, susuz ve heyelana maruz bırakacaklar. Böyle bir katliama bağıra bağıra gidiyoruz. Jandarma zoruyla bizi sahadan çıkardılar.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir