Haberler

WHO: Omicron ve Delta vaka tsunamisi ortaya çıkartıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, Delta ve Omicron varyantlarının birleşiminin tehlikeli bir Covid-19 vakaları tsunamisi ortaya çıkarttığını söyledi.

Ghebreyesus’un uyarısı, ABD ve Avrupa genelinde rekor vakaların bildirildiği bir dönemde geldi.

Fransa’da iki gün üst üste 208 binle Avrupa’da bu zamana kadar görülen vaka sayısı kayıtlara geçti

Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre ABD’de de geçen hafta ortalama günlük 265 bin 427 rekor vaka sayısı görüldü.

Danimarka, Portekiz, İngiltere ve Avustralya’da da rekor vaka sayısı ortaya çıktı.

Polonya’da Çarşamba günü 794 kişi hayatını Covid-19 nedeniyle hayatını kaybederken, kurbanların dörtte üçünden fazlasının aşısız olduğu kaydedildi.

Çalışmalar, birçok ülkede hızla hakim varyant haline gelen Omicron’un Delta varyantına kıyasla daha hafif geçirildiğine işaret ediyor.

Ancak WHO Genel Sekreteri, iki varyanttan kaynaklanan “ikiz tehdidin” bir “vaka tsunamisine” yol açtığı uyarısını yaptı.

Reuters’a göre şu anda dünya genelinde günlük 900 bin yeni vaka görülüyor.

Ghebreyesus, “Bu tükenmiş sağlık çalışanlarıın üzerine inanılmaz bir baskı bindiriyor ve bindirecek ve sağlık sistemleri çöküşün eşiğinde” dedi.

Avrupa ve ABD’de artan vaka sayıları hatırlatıcı dozların hızlandırılmasını beraberinde getirdi. İngiltere’de 12 yaşından büyüklerin yüzde 57’si üç doz aşı oldu.

Ancak Ghebreyesus, “zengin ülkelerin geniş kapsamlı üçüncü doz hamlelerinin, yoksul, daha az aşılanmış ülkelerden kaynakları alacağından ve virüse daha çok yayılıp, mutasyona uğrama fırsatı vereceğinden, pandemiyi büyük ihtimalle uzatacağını” söyledi.

BBC TÜRKÇE

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir