Yandaş Türkiye gazetesi, Avrupa’daki hayat pahalılığıyla ilgili haberinde, Türkiye’nin Batı ülkelerinden çok daha geride olan ekonomisini “normalleştirme” amacıyla hayli ilginç argümanlar kullandı.

Gazetenin ekonomi sayfasındaki “Avrupa geçim derdinde” başlıklı haberde, Euro’yu TL’ye çevirerek Avrupa’daki hayat pahalılığından dem vuruldu. Haberde, Türkiye ile Avrupa arasındaki ortama gelir ve yaşam standartı farkına ise hiç değinilmediği görüldü.

“İşte Avrupa ve Türkiye’de gıda fiyatları” başlıklı tabloda ise Avrupa’daki yemek ücretleri TL üzerinden okura aktarıldı. Örneğin tabloda bir McDonald’s menüsünün Avrupa’da 99 TL (9 Euro), Türkiye’de ise 34 TL (3,22 Euro) olduğu yazıldı. Pirinç, peynir, yumurta, tavuk, elma ve kutu kola fiyatları üzerinden de benzer bir kıyaslama yapıldı.

Avrupa’da yaşayan bir kişinin aldığı ücret ve aylık harcamasının konu edindiği haberde Almanya, Fransa ve İngiltere baz alınırken, “İngiltere vatandaşının rahat yaşaması için aylık cebine 6 bin pound girmesi gerekiyor. Bu da Türk parasıyla 77 bin liraya denk geliyor” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan, Brüksel’de yaşayan bir kişinin “Brüksel’de kazanıp Türkiye’de harcarsanız ucuz” şeklindeki sözlerine yer verilerek, istemeden de olsa TL’nin ne kadar değersizleştiği vurgulanmış oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here