Ekoloji Haberler

Yangın söndürme uçağına para yok

etelgraf haber-

Garo Paylan, yangın söndürme uçakları alınması için Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinin 2 Milyar TL artırılmasına ilişkin önerilerinin bütçe görüşmeleri sırasında AKP-MHP oylarıyla reddedildiğini açıkladı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan sosyal medyada yaptığı paylaşımda yeterli sayıda yangın söndürme uçağı alınabilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinin 2 Milyar TL artırılmasına ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu’na sundukları önergenin AKP-MHP oylarıyla reddedildiğini duyurdu.


Geçen yıl ne kadar ormanlarımız yandı?
28 Temmuz 2021’de Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan orman yangınları 12 Ağustos 2021 itibariyle; çoğunluğu Akdeniz, Ege, Marmara, Batı Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki 49 ile yayıldı. 299 orman yangınında 8 kişi hayatını kaybederken, yüzbinlerce hektar orman ve yerleşim yeri küle döndü ve binlerce hayvan can verdi.
Yangınlara 15 yangın söndürme uçağı, 62 helikopter, 9 insansız hava aracı, 1 insansız helikopter, 850 arazöz ve su tankeri, 450 iş makinesi ve 5250 personel ile müdahale edildi. Aralarında Azerbaycan, Ukrayna, Rusya, İspanya, Hırvatistan, Katar ve İran’ın bulunduğu birçok ülke personel ve araç desteğinde bulundu.


Yangınların yerleşim yerlerine sıçraması nedeniyle yüzlerce köy ve kasabadan binlerce yerli ve turist kara ve deniz yoluyla tahliye edildi.Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük orman yangınları olarak nitelendirilen yangınlar sonrasında birçok tartışma yaşandı. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Hava Kurumu yangınlara müdahale etmekte geç ve yavaş kaldığı gerekçesiyle muhalefet ve kamuoyu tarafından eleştirildi. Tartışmaların odağında; Orman Bakanlığının mevcut bir yangın söndürme filosuna sahip olmaması, Türkiye’de yetersiz sayıda yangın söndürme uçağı olması ve var olanların da hangarlarda beklemesi, yanan orman arazilerinin yapılaşmaya açılacağı iddiaları, yerleşim bölgelerinde yangınlarla mücadelede sorumluluğun belediyelerde olup olmadığına dair yetki karmaşası, küresel ısınma’nın Türkiye’deki etkilerine dönük tartışmalar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın afet bölgesinde halka çay fırlatması yer aldı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir