Ekoloji Haberler

Yargılanan İkizköylülerin duruşması görüldü

MUĞLA – Milas ilçesinde açılmak istenen kömür ocağına karşı yaptıkları eylem sırasında gözaltına alınan doğa savunucuları hakkında açılan davanın 5’inci duruşması görüldü.

Muğla Milas ilçesindeki Akbelen ormanına yapılmak istenen kömür ocağına karşı direnirken gözaltına alınan ve haklarında dava açılan 2 doğa savunucusunun yargılandığı davanın 5’inci duruşması Milas 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada “Kamu görevlisine mukaveket” suçlamasıyla yargılanan Gülören Demir ve Füsun Kayra ile birlikte avukatları hazır bulundu.

Duruşmada ilk olarak sanık avukatları Arif Ali Cangı’nın dosyanın savcısının değişmesiyle ilgili talebi okunarak dosyaya konuldu. Ardından mahkeme hakimi hakkında yapılan reddi hakim talebine Muğla Ağır Ceza Mahkemesi tarafından daha yanıt verilmediği kararı okundu.

YENİ SAVCI GÖREVLENDİRMESİ İSTENDİ

Ardından konuşan avukat Arif Ali Cangı, reddi hakim talebine daha cevap verilmediği için mevcut hakime sadece acil işler konusunda işlem yaptıracaklarını söyledi. Mahkeme düzeninin oluşması için izleyici sırasında oturan 5 sivilin kim olduğunun sorularak kimliklerinin tespit edilmesini isteyen Cangı, “Şayet görevlendirilmiş kolluk görevlileri ise görevin kimin tarafından verildiğinin tutanağa geçilmesini, buna ilişkin hak arama özgörlüğümüzü kullanmak, müvekkillermini başvuru hakları için talep ediyoruz. ayrıca tutanağın itiraz merciine gönderilmesini istiyoruz. Yeni bir savcının göörevlendirilmesini istiyoruz. Savcı hakkında yapılan şikayet nedeniyle bir husumet duygusu nedeniyle müvekkillerimizin savunma hakkının zedeleneceğini düşünüyoruz” dedi.

Savcı ise sanık avukatının taleplerinin reddedilmesini istedi.

TALEPLER REDDEDİLDİ

Ara kararını açıklayan mahkeme hakimi de yeni savcı görevlendirilmesi talebinin reddine, reddi hakim talebi ile ilgili kararın beklenmesine karar vererek duruşmayı 27 Mart tarihine erteledi. 

‘KADINLAR SUSMAYACAK’

Duruşma ardından adliye önünde basın açıklaması yapıldı. “Akbelen Ormanı için adalet” pankartı açılan açıklamada, “Akbelen yaşamak istiyor”, “Ağaçları kesenleri yargılayın” ve “Doğa hakkı savuncusu yargılanamaz” dövizleri taşındı. Açıklamada konuşma yapan İkizköylü Nejla Işık, “Sanıyorlar ki kadınlar, susacak, Akbelen Ormanını bırakacak. Aldanırlar. Bu kadınlar ormanlarını koruduğu için yargılanıyor. Burada yargılanması gerekenler yangını fırsata çevirip, 105 ağacı katledenlerdir. Biz köyümüzün her karış toprağını, havasını, suyunu koruduk, korumaya devam ediyoruz. Kadınları susturmak için yapıyorsunuz. Ama kadınlar asla susmayacak” dedi. 

MA

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir