Haberler

“Yasağı tanımıyoruz, 5 Eylül’de Bakırköy Pazar Meydanı’nda olacağız”

İstanbul’da önce izin verilen Barış Mitingi’nin daha sonra yasaklanmasına tepki gösteren Tertip Komitesi, 5 Eylül’de Bakırköy Pazar Meydanı’nda olacaklarını açıkladı.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri tarafından “Ayrımcılığa karşı eşitlik, savaşa karşı barış, ırkçılığa karşı kardeşlik” şiarıyla 5 Eylül’de Bakırköy Pazar Meydanı’nda gerçekleştirilecek 1 Eylül Mitingi, İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı. Valilik, Dünya Barış Günü mitinglerinin 1 Eylül’de kutlanması gerektiği gerekçesini öne sürdü.

Yasak kararına tepki gösteren İstanbul 1 Eylül Miting Tertip Komitesi, yaptığı yazılı açıklamada, hazırlıklarının devam ettiğini belirterek, 5 Eylül’de Bakırköy Pazar Meydanı’nda olacaklarını kaydetti.

Önce izin sonra yasak

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“30 Ağustos saat 15.40’ta valilik tarafından gelen telefonla ‘İçişleri Bakanlığı’nın 1 Eylül etkinlik ve mitinglerini kendi gününde yapmasını ilettikleri için iznin iptal edilip 5 Eylül mitinginin yasaklandığını’ ilettiler. Biz de ‘etkinlik ve mitingimizin izinin bizzat valilik tarafından iletildiğini, tüm kurumların çalışmalarını ve hazırlıklarını buna yönelik yaptığını, iptali ve yeni bir tarihin belirlenmesinin mümkün olmadığını’ ilettik. İptal tebliğinin alınması için Tertip Komitesi valiliğe çağırılmıştır. Tertip Komitesi, iznin verildiğinden kaynaklı iptali kabul etmediği geri bildirimini iletti. Tertip Komitesi olarak miting gününe ilişkin iptali kabul etmediğimiz, bundan sonraki süreci İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri ile beraber planlayarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. İstanbul Valiliği miting başvurumuzu önce izin verip daha sonra İçişleri Bakanı’nın müdahalesi ile sadece tarihi gerekçe göstererek miting izninin iptal edilmesinin izahı yoktur. İktidarın ve yerel yönetimlerin gayri ciddi tutumunu, keyfiliğini ve hukuksuzluğun tanımıyoruz.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir