Ekoloji Manşet

Yaşam savunucularına ‘ajanlık’ dayatması ve silahlı saldırı

etelgraf haber-

Aydın’ın Çine ilçesine bağlı Topçam Köyü’nde madenci şirkete karşı eylem ve hukuk mücadelesi veren Coşkun ailesine yönelik silahlı saldırıya Muğlalı çevreciler tepki gösterdi. Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) “Saldırıya uğrayan Coşkun ailesinin can güvenliğinin sağlanması ve etkili bir soruşturma yürüterek faili/ failleri ve varsa azmettirenleri bulmasını talep ediyoruz. Yaşamın ve onu savunanların yanında olmaya devam edeceğiz. Bu saldırılar ortak yaşama yöneliktir” açıklaması yapıldı.

Aydın’in Çine ilçesine bağlı Topçam Köyü’nde yaşayan ve köydeki Eysim Madenciliğin taş ocağı faaliyetlerine karşı mücadele eden Coşkun ailesinin evine yapılan silahlı saldırıyı üzüntü ve öfkeyle karşıladıklarını belirten Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) yazılı açıklama yaptı.

“ÇEVRECİLERE YÖNELİK ŞİDDETİ KABUL ETMİYORUZ, KAYGI VERİCİDİR”

Açıklama şöyle:

“Bu saldırıyı en sert şekilde protesto ediyoruz. Coşkun ailesinin aramızda, hayatta oluşu içimize bir nebze su serpse de Büyüknohutçu çiftinin hala aydınlatılmamış cinayete kurban edilmesini, Metin Lokumcu’nun ölümüne neden olan saldırıyı unutmadık. Bunların aynı baskıcı yapının ve ranta bağlı çıkar ilişkilerinin ürünü, sonucu olduğunun da bilincindeyiz. Bu yapı ve ilişkileri, Marmaris’te Halime Şaman’a açılan ‘haksız rekabet’ davasında da; Milas’ta Deniz Gümüşel’in gözaltına alınışında da; Sürmene’de evi yakılan Gökçe Erhan’ın durumunda da birebir görüyoruz. İkizdere’den İkizköy’e, Munzur’dan Kazdağları’na, Sinop’tan Mersin’e, güvenlik güçlerinin de şirketlerin de yaşam alanları savunucularına sürdüre geldikleri engellemeler, saldırılar benzerlik gösterdikleri ölçüde hepimizin ortak geleceği açısından oldukça kaygı vericidir.”

YAŞAM SAVUNUCULARINA AJANLIK DAYATMALARINI KABUL “ETMİYORUZ”

“Yaşam savunucularının ‘ajanlık’ dayatmalarına maruz bırakılmalarını da benzer şekilde karşılıyoruz. Muğla’dan Aydın’a, komşumuza, Coşkun ailesine buradan da geçmiş olsun diyoruz. İlgili kurumların saldırıya uğrayan Coşkun ailesinin can güvenliğinin sağlanması ve etkili bir soruşturma yürüterek faili/ failleri ve varsa azmettirenleri bulmasını bekliyor; talep ediyoruz. Yaşamın ve onu savunanların yanında olmaya devam edeceğiz.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir