Kolin’e bağlı tersanede iş cinayeti: İsyan eden işçiler paydos ettirildi, inşaat çalışmaları ise durdurulmadı.

Kolin İnşaat’ın kurucusu olduğu Yalova’daki Sefine Tersanesi’nde geçtiğimiz günlerde iş cinayeti meydana geldi. İnşaat sırasında yüksekten düşen 19 yaşındaki Yasin Demirdağ hayatını kaybetti. İş cinayetinin ardından bir iş güvenliği personelinin Demirdağ’ın bedenine emniyet kemeri geçirmeye çalıştığı iddia edildi. Sosyal medyaya yansıyan görüntülere göre bu personel ile işçiler arasında kavga çıktı. İşçiler cinayetin ardından paydos ettirildi, tersanedeki inşaat çalışmaları ise durdurulmadı.

Yalova’nun Altınova ilçesindeki tersaneler bölgesinde 16 Ağustos’ta bir iş cinayeti meydana geldi. Taşeron firmaya bağlı çalışanlardan 19 yaşındaki Yasin Demirdağ, yüksekten düşerek hayatını kaybetti. İş cinayeti hakkında Medyascope’a konuşan DİSK’e bağlı Limter-İş’in genel sekreteri Hakkı Demiral, bir iş güvenliği uzmanının, hayatını kaybeden Demirdağ’ın cansız bedenine emniyet kemeri giydirmeye çalıştığını söyledi. Bunu gören işçilerin olaya müdahale etmesi üzerine arbede çıktı.

“İşçiler paydos ettirildi, inşaat durdurulmadı”

Normalde emniyet kemerinin belden de bağlanması gerektiğini ancak işçiler tarafından çekilen fotoğrafa göre ipin belden bağlanmadığını belirten Demiral, olaya müdahale eden işçilerin Yasin Demirdağ’ın arkadaşı olduğunu ve bu 15-20 kişilik ekibin kavga bittikten sonra paydos ettirildiğini söyledi. Demiral, tersanedeki inşaatın ise “hiçbir şey olmamış gibi” devam ettirildiği bilgisini de paylaştı.

“İş güvenliği mühendisi, ekipmanları denetlemedi”

Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-SEN) Başkanı Neslihan Acar’ın Medyascope’a verdiği bilgilere göre iş güvenliği mühendisi, ekipmanları denetlemedi ve hayatını kaybeden işçi yeterli koruyucu ekipman olmadan çalıştı. Yasin Demirdağ’ın geminin ambarına düştüğü belirtilirken yükseklikle ilgili ise net bir bilgi yok. Cansız bedeni Yalova Devlet Hastanesi’ne götürülen Demirdağ’ın cenazesi, ertesi gün memleketi Şanlıurfa’da defnedildi.

“Karabina takılmamış, şok emici açılmamış”

Medyascope’un konuştuğu bir iş güvenliği uzmanı ise normalde yüksekte çalışan işçiler için bir ankraj noktası alındığını ve 10 milim ile 12 milim arası statik ip kullanıldığını söyledi. Hayatının kaybeden işçinin üzerindeki kemerin uygun olduğunu vurgulayan iş güvenliği uzmanı, ihmallere ise şöyle dikkat çekti: “Hayatını kaybeden işçinin üzerindeki eşya, paraşüt tipi emniyet kemeri diye geçiyor. Yaptığı işe uygun. Ancak eğer çalıştığı noktada bir yaşam hattı yoksa bu çok büyük bir sorun. Fotoğrafa göre ortada olması gereken bağlantı yok. Normalde işçi herhangi şekilde düştüğünde sol omzunun altındaki şok emicinin bir salınım göstermesi lazım. Burada karabina da takılmamış, şok emici de açılmamış.”

“Her iş kolunda farklı taşeron”

Medyascope’un yerel kaynaklarla konuşarak edindiği bilgilere göre Yalova’daki tersaneler bölgesinde çok sayıda iş kazası ve iş cinayeti yaşanıyor. Çalışma saatlerinin oldukça uzun olduğu bölgedeki en büyük sorun ise taşeronlaşma. Neslihan Acar, özellikle tersane inşaatlarında her iş kolunda ayrı bir taşeron firmanın çalıştırıldığını belirterek, “Elektrikte, kaynakçılıkta, hepsinde taşeron firma kullanılıyor, hangi firmanın nerede çalıştığını tespit etmek bile oldukça zor” dedi. 

“200’e yakın taşeron olabilir”

Limter-İş Genel Sekreteri Hakkı Demiral ise Sefine Tersanesi’nde 200’e yakın taşeron firma olabileceğini söyledi. Beş gün önce yaşanan iş cinayetine ilişkin bir kamu davası açılabileceğini ancak asıl sorumluların ceza alma ihtimalinin oldukça düşük olduğunu aktaran Demiral, “Bu tip olaylarda sorumluluk iş güvenliği uzmanına atılıyor ve gerçek sorumlulara hiçbir şey olmuyor” diye konuştu.

Sefine TersanesiEn hızlı büyüyen 40. şirket

2005 yılında Koloğlu Holding bünyesinde kurulan ve taşeron personeli dahil toplam dört binden fazla çalışanı bulunan Sefine Denizcilik Tersanecilik Tur. San. ve Tic. A.Ş., Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 2016’daki istatistiklerine göre en hızlı büyüyen 40. şirket olmuştu. 2012-15 yılları arasında gelirleri yüzde 300 artan şirket, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın en büyük ikinci gemisi olacak Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi’nin (DİMDEG) inşaatını da yürütüyor.

Bir Cevap Yazın