Ana Sayfa Haberler Yemeksepeti Banabi işçileri, aşı hakkının ardından sendika hakkını da kazandı!

Yemeksepeti Banabi işçileri, aşı hakkının ardından sendika hakkını da kazandı!

0
Yemeksepeti Banabi işçileri, aşı hakkının ardından sendika hakkını da kazandı!

Bir süredir sendikal mücadeleleri engelleyen ve bununla yetinmeyip işçilerin aşı olma hakkını iş kolu değişikliği ile ellerinden almasıyla gündeme gelen Yemeksepeti Banabi’de yasaların belirlediği barajlar aşıldı ve işçiler sendikal çoğunluğu sağladı.

Yemeksepeti İşçi Komitesi, TÜMTİS’le işbirliği içinde edindikleri sendikal haklarını sosyal medyadan duyurdu. Yemeksepeti’nin işçilerin sendikal haklarına itiraz etmesi ise dikkat çekti.

Yemeksepeti sendika hakkına itiraz etti

Yemeksepeti İşçi Komitesi’nin sosyal medya duyurusunda “Yemeksepeti İşçi Komitesi olarak, TÜMTİS’le yakın işbirliğiyle aşıdan sonra edindiğimiz ikinci kazanımımızdan daha fazla gurur duyamazdık: Sendika! Başvurumuzu yaparak yetkimizi aldık. Sendika düşmanı Yemeksepeti anayasal hakkımız olan sendikal yetkimize itiraz gerçekleşirdi.” ifadelerini kullandı.

“Şimdi patronun itirazına karşılık sendikal hakkımızı savunmanın zamanı”

Komiten yapılan açıklamanın devamında şu ifadeler kullanıldı:

“Komite ve sendika olarak kurye ve depo işçisi dostlarla yakaladığımız bu başarı, bu alandaki ilk sendikalaşma olarak tarihe geçti. Şimdi patronun itirazına karşılık sendikal hakkımızı savunmanın zamanı. Toplu iş sözleşmesi istiyoruz: Ölümlere ve sömürüye dur demenin vakti!

Bu deneyim Türkiye’nin dört bir yanındaki kuryelere ve depo işçilerine ışık olsun. Emekten yana olan herkesi yanımızda olmaya ve sendika ile toplu iş sözleşmesi hakkımızı savunmaya çağırıyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here