Muhalefet Uncategorized

Yeşil Sol Parti: Akbelen orman’ ında halkın direnişi kazandı

Akbelen Ormanlarını  devletten ve Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.S.  korumak için  haftalardır mücadele eden  İkizköy direnişi’nin devam ettiği süreçte   Mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili Yeşil Sol Parti şu açıklamayı yaptı.

Karadam  Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği adına Av Arif Ali Cangı ve arkadaşları tarafından açılan,  Muğla 1.İdare Mahkemesi’nin 2021 /563 E. sayılı dava dosyası  ile görülen  davada mahkeme  11.08.2021 günü  oy birliği ile ”  Mugla ili, Milas ilçesi, Ikizköy Mahallesi sınırları  dahilindeki orman sahası için Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret Anonim Sirketi adına maden açık isletme izni verilmesine iliskin 28/11/2020 tarihli Tarım ve Orman Bakanlıgı işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar vermiştir.   

Her iki mahkeme kararında da  “dava konusu alanda müdahil sirket tarafından ağaç kesimi yapıldığı , bunun görsel veriler  ile mahkemeye sunulduğuna atıf yapılmıştır. Mahkeme  yargılama süreci devam etmekte iken ortaya  çıkması kuvvetle muhtemel telafisi güç zararın önlenmesi amacıyla 2577 sayılı Kanun’un 27 çıkması kuvvetle muhtemel telafisi güç zararın önlenmesi amacıyla 2577 sayılı Kanun’un 27 nci maddesi geregince, mahallinde kesif ve bilirkisi incelemesi yapılıp, bilirkisi raporuna karsı tarafların itirazlarının alınmasından sonra yeniden bir karar verilmek üzere, geçici bir tedbir olarak dava konusu islemin yürütmesinin durdurulma kararı vermiştir.

Ülkemizde yangınlar devam ederken ve  bölgenin orman varlığının önemli bir bölümünü yok ederken  Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.nin adamları ağaç kesimine başlamışlardır. Işıkdere tarafından Akbelen Ormanına giren şirket çalışanları 100 civarı ağacı kesmişler, İkizköylüler ile Akbelen Ormanını korumak için nöbet tutan yurttaşların müdahalesi ile kesim durdurulmuştur.  Köylülerin ve yaşam savunucularının ormanları koruma çabası Muğla Valiliği  ve Jandarma tarafından engellenmeye çalışılmış,  Ormanı korumak için  orman dışında  özel arazide izinli olarak nöbet tutan köylüler jandarma müdahalesiyle zor kullanılarak nöbet alanından çıkarılmaya çalışılmıştır. İkizköy köylüleri ve yaşam savunucuları  yılmamış ,direnç ve kararlılıkla  ağaçları ve ormanlarını korumuştur.  Mahkemeler yürütmeyi durdurma kararı ile köylülerin ve yaşam savunucularının mücadelesinin ne kadar haklı ve meşru olduğunu bir kez daha teyit etmiştir.  

Ayşe Erdem – İbrahim Akın

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir