Ana Sayfa Manşet Yeşil Sol Parti Balıkesir Eşsözcüsü Arık: Değiştirmek için geliyoruz

Yeşil Sol Parti Balıkesir Eşsözcüsü Arık: Değiştirmek için geliyoruz

0
Yeşil Sol Parti Balıkesir Eşsözcüsü Arık: Değiştirmek için geliyoruz

BALIKESİR – Balıkesir’de seçim çalışmalarına başladıklarını ve 1 vekil çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Yeşil Sol Parti Balıkesir Eşsözcüsü Bedri Arık, yurttaşlardan değişime katkı sunmaları için duyarlılık beklediklerini söyledi.  Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 100 milletvekili ve yüzde 20 oy hedefiyle Türkiye ve Kürdistan’ın her yerinde seçim çalışmalarını hızlandırdı. Kentlerde seçim bürosu açılışları, stand ve bildiri çalışmalarının yanı sıra ev ev gezen Yeşil Sol Parti, seçimlere hazırlanıyor. Bu kentlerden birisi olan Balıkesir’de 12 Nisan’da Burhaniye ilçesinde seçim bürosu açılışını yapan parti, tüm ilçelerde çalışmalara başladı. Kürdistan’ın yanı sıra Balkanlar ve Kafkasya’dan yoğun göç alan kentte, yaklaşık 880 bin yurttaşın oy kullandığı 2018 seçimlerinde, AKP 5, CHP 3, İYİ Parti ise 1 milletvekili çıkarırken, 36 bin 760 oy alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise milletvekili çıkaramadı. Kent genelinde yüzde 4,3 oy alan HDP, Gömeç, Ayvalık ve Edremit’te yüzde 8’in üzerinde oy aldı. 14 Mayıs seçimlerinde bu sayıyı ikiye katlamayı hedefleyen Yeşil Sol Parti, kentte Şevin Coşkun, Gül Ertunan Karaaslan, Canşah Çelik, Mehmet Aslan, Mehmet Çelikten, Emin Filiz, Fikriye Yadırgı, Nevin Yılmaz Çakaloz ve Medine Çağlıyan’ı aday gösterdi.

 İLK BÜRO AÇILDI 

Yeşil Sol Parti Balıkesir Eşsözcüsü Bedri Arık ile kentte yapılan çalışmalara ve hedeflere yönelik konuştuk. Balıkesir’in yüzölçümü olarak çok geniş bir coğrafyaya yayıldığını belirten Arık, seçim çalışmalarına başladıklarını söyledi. Burhaniye’de ilk seçim bürolarını açtıklarını aktaran Arık, “Edremit, Ayvalık ve Bandırma’da seçim bürolarımızın açılışlarını yapacağız. Bunların yanı sıra ilçelerin konumuna göre değişik çalışmalar yürütüyoruz. Hafta sonları ev gezmeleri, pazar yerlerinde bildiri dağıtımı gibi çalışmalar yapıyoruz. Yine değişik noktalarda stantlar açacağız. Özellikle Körfez bölgesinde araçlarla da sesli propaganda çalışmalarını yürüteceğiz. Köy gezilerimize de başlıyoruz” dedi. 

HEDEF VEKİL ÇIKARMAK 

Kentin demografik olarak da zengin bir yapısı olduğunu vurgulayan Arık, “Çerkezler, Dağistanlılar ve ülke içinden de birçok bölgeden insanlar işsizlik ya da farklı nedenlerden kaynaklı kente göç etmiş durumda. Yine kentte eşit yurttaşlık talebinde bulunan Alevi yurttaşlar da var. Bu değişik yörelerden gelen insanlarla da bağımız oldukça güçlü. Buralardan ciddi bir oy gelecektir. Geçen seçimlerde 40 bine yakın bir oy almıştık. Bugün bir milletvekilini çıkarmayı hedefliyoruz. Ama çıkaramasak bile bir sonraki seçimlerde kesinlikle bir vekil çıkarmanın temeli şimdiden atılmış olacaktır. Gerekli çalışmayı yaparsak buradan vekil çıkmaması için hiçbir neden yok” diye belirtti. 

‘KENTİN SORUNLARIYLA İLGİLİYİZ’

 Kentin en büyük sorunun ekolojik talan olduğunun altını çizen Arık, kentte 600’ün üzerinde bölgeye maden ruhsat verildiğini söyledi. Yine kıyı ve sulak alanların imara açıldığını kaydeden Arık, Yeşil Sol Parti olarak yıllardır bu talana karşı mücadele ettiklerini söyledi. Ekoloji hareketi içerisinde ciddi örgütlülükleri olduğunu dile getiren Arık, “Devletin bizi sıkıştırmak istediği Kürt partisinin dışına çıkıyoruz ve kentin tüm sorunlarına müdahale ediyoruz. Hem doğanın hem de insanın sömürüsüne karşı bir mücadele yürütüyoruz. Emeğin haklarının savunulması için sol derken doğanın korunması içinde yeşil diyoruz. Bu yeşil doların değil doğanın yeşili ve canlılığın ifade eden bir yeşil” ifadelerini kullandı.

 ‘DEĞİŞİM SÖZÜ VERİYORUZ’

 Seçim sürecine girilmesiyle birlikte halkın, partiye ilgisinin de arttığını söyleyen Arık, Yeşil Sol Parti’nin yeni bir yaşamı örmek ve ülkenin ihtiyacı olan değişikliği yapmaya aday olduğunu vurguladı. Yeşil Sol Parti’nin önümüzdeki sürece damga vuracağının altını çizen Arık, “Parti olarak değiştirme sözü veriyoruz. Bu değişikliğe katkı sunmaları açısından duyarlılıklarını bekliyoruz. Daha güzel bir yaşamı hep birlikte kuracağımızı söylüyoruz. Buradan bir milletvekili çıkarırsak Ankara’da işi olanların işlerini görmek için olmayacak. Önümüzdeki süreçte ülkenin ihtiyacı olan demokratik yaşamın örülmesi için Balıkesir’den çıkacak bir vekilin de katkıları büyük olacak. Değişime katkısı olan bir il olmasını istiyoruz” diye konuştu. 

MA / Tolga Güney

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here