Manşet Muhalefet Uncategorized

YEŞİL SOL PARTİ- “Birlikte Değiştireceğiz” Konferansı başladı

İSTANBUL – “Birlikte Değiştireceğiz” konferansında konuşan Yeşil Sol Parti Eşsözcüsü İbrahim Akın, geleceğin inşası için birlikte mücadele vurgusu yaparak, “AKP-MHP iktidarını değiştirmek istiyorsak işbirliği olmak zorundayız” dedi. Yeşil Sol Parti, “Birlikte Değiştireceğiz” şiarıyla Taksim’de bulunan bir otelde konferans düzenliyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) eski yargıcı Rıza Türmen, KONDA eski Genel Müdürü Bekir Ağırdır ve akademisyen-yazar Ayşen Uysal konferansta sunum yapacak. Konferansın yapıldığı salona “Diktatörlüğe karşı eşit, özgür, ekolojik, demokratik bir ülke için”, “Erkek egemenliğine karşı kadınlar birlikte güçlü”, “Söz yetki karar halka”, “Birlikte değiştireceğiz”, “Barış için, demokrasi için, özgür, eşit, yeşil, demokratik Türkiye” pankartları asıldı. Konferansın açılış konuşmasını Yeşil Sol Parti Eşsözcüsü İbrahim Akın yaptı. 

BİRLİKTE GELECEĞİN İNŞAASI

 Akın, Türkiye’nin gelişen siyasal süreci karşısında sadece merkezi iktidarlarla çözüm üretmek yerine bütün alanlarda İstanbul gibi büyük merkezlerde bu tartışmaların yapılmasını önemli olduğunu vurguladı. Ortak bir geleceğin inşası için bir araya geldiklerini ifade eden Akın, “Bu yaşadığımız ağır koşulların altında kalmak için kimse tek başına mücadele edemez. Dolayısıyla bu bilinçle hareketle kimseyi dışlamadan bize benzemeyenler de birlikte olabilecek bir perspektifte siyaset yapabilirsek bu durumu değiştirebileceğimize inanıyorum. O nedenle ‘birlikte değiştireceğiz’ sloganı bizim için temel ilkedir. 7 Haziran sürecinden sonra AKP’nin tek başına iktidar olamaması yaşadığımız ağır savaş koşullarından sonra Kasım seçimlerinde AKP’nin tekrar iktidara gelmesiydi. Bir benzeri tekrara yaşam ihtimalini olduğunu görmek gerekiyor” şeklinde konuştu. 

‘İŞBİRLİĞİ YAPMAK ZORUNDAYIZ’ HDP’li belediyelere yönelik atanan kayyumlar ve siyasal temsiliyeti olan başta Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ olmak üzere birçok siyasetçinin cezaevinde rehin tutulmasını eleştiren Akın, “Bu süreç herkese dokundu. Haksızlıkların, hukuksuzlukların, faşizmin had safhada yaşandığı bir süreçten geçiyoruz. O nedenle önümüzde bir seçim olanağı var. Biz Yeşil Sol Parti olarak bunu bir fırsat olarak görüyoruz. Bu yüzden bu otoriter faşizan rejimin karşısında sadece seçimler karşısında değil, aynı zamanda geleceğimizin inşasında kıymetli olduğunu düşüyoruz. Eğer bir araya gelirsek 7 Haziran gibi onlara kaybettirme seçeneklerimiz olduğunu görüyoruz. Bu nedenle seçimlere kadar siyasal görüşlerimiz farklı olabilir, farklı ittifakta olabiliriz ama AKP ve MHP’yi değiştirmek istiyorsak seçimlere kadar bütün muhalefetlerle işbirliği olmak zorundayız” dedi. Konferans sunumlarla devam ediyor

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir