Haberler

Yeşil Sol Parti: Gazeteciler yazmaya, Şebnem hoca konuşmaya devam edecek onlar demokratik mücadelenin teminattırlar

Siyasi İktidar itiraz eden, susmayan, hak arayan, barışı savunan, hakikati söyleyen bütün toplumsal kesimleri hedefine koyarak varlığını ve geleceğini garantiye almak istemektedir. Adli Tıp uzmanı ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Prof. Şebnem Korur Fincancı’ nın  göz altına alınması TTB ‘ye kayyum atanmak istenmesi yada kapatılmak istenmesinin  hiçbir hukuksal izahı olamaz. Bir hukuksal konu var ise Sayın Fincancı’ nın talep ettiği Kimyasal silah kullanıldığına dair iddiaların araştırılmasıdır. AKP-MHP ittifakı yaklaşmakta olan seçimleri de hesap ederek gündemi belirlemek istiyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen başka bir soruşturma kapsamında dün 9 kentte yapılan ev ve büro baskınlarında on bir gazetecinin gözaltına alınmasının tek anlamı vardır, hakikatler gündeme taşınmasın, yazılmasısın, söylenmesin istenmektedir. Gazeteciler, demokratik kitle örgütleri, sendikalar, üniversiteler susturularak sarsılan otoritenizi toparlayamazsınız. Demokratik siyasetti  ve demokratik kurumları yok etmenize izin vermeyeceğiz. Hiç şüphemiz yok ki; Gazeteciler yazmaya, Şebnem hoca konuşmaya devam edecek onlar demokratik mücadelenin teminattırlar.

Otoriter rejimler ‘’devleti’’ konuşulması eleştirilmesi mümkün olmayan ‘’ kutsal – tabu’’ kurumlar olarak topluma sunması kabul edilebilir bir durum değildir. Dünya ve Türkiye siyasi tarihi insanlığa karşı devletler tarafından işlenen aydınlatılmayan binlerce olaya şahitlik edilmiştir.

Yeşil Sol Parti insanlığa karşı  işlenen suçları teşhir etmeye devam edecektir. Demokratik kitle örgütlerinin sağduyulu açıklamalarına sahip çıkacaktır. Bu nedenle demokrasiden yana olan, halkından yana olan, barışı, insanlığı ve doğayı savunan, emek ve özgürlük için mücadele edenleri bir kez daha birleşmeye davet ediyoruz.

Yeşil ve Sol Parti Eş Sözcüleri

Ciğdem Kılıçgün UÇAR – İbrahim Akın

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir