Haberler Manşet

Yesil Sol Parti MYK üyesi Sami Evren: Onlarca belediye’ye kayyum atayan bir siyasi figürün, 12 Eylül darbecilerine sahip çıkmasının zihinsel, düşünsel aklının bir kez daha dışa vurumudur

Yesil Sol Parti MYK üyesi SAMİ EVREN Erdoğa’nın eski Fatsa devrimci belediye başkanı Fikri Sönmez’i hedef almasını TELGRAF’a değerlendirdi. “Onlarca belediye’ye kayyum atayan bir siyasi figürün 12 Eylül darbecilerine sahip çıkmasının zihinsel ,düşünsel aklının bir kez daha dışa vurumudur. Unutmasinki Fikri Sönmez fikri AKP ‘yi ilk seçimlerde alaşağı edecektir.” dedi.

Sami Evren AKP ‘li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1980 dasbesi öncesi kurulan Milliyetçi Cephe hükümetleri lideri Süleyman Demirel’i taklit ediyor. Hafızalarımızda kalan beş bine yakın devrimcinin katledildiği bir dönemde ,”Bana sağcılar cinayet işliyor dedirtemessiniz ” diyen Demirel’ dir. O günden bugüne baktığımızda , AKP- MHP Bloğu bugünün Milliyetçi Cephesidir.değerlendirmesi yaptı.

Türkiye siyasi tarihi ipligi pazara çıkmış siyasetçilerle doludur.Demokrasi mucadelesinde hiç bir şekilde kirlenmemiş Dev Genç’liler ,Mahirler, Denizler, Fikirler hafızalarımızdan yok edilemeyecektir.Kirli siyasetin değil demokratik siyasetin savunucuları olarak bizleri yok edemeyeceksiniz.

Erdoğan: “Ordu terörün ne menem şey olduğunu gayet iyi bilir, bu Ordu ‘Terzi Fikri’yi de iyi bilir.”demişti.

Erdoğan: Ordu terörün ne menem şey olduğunu gayet iyi bilir, bu Ordu 'Terzi Fikri'yi de iyi bilir

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ordu’da yaptığı konuşmada “Terzi Fikri” olarak bilinen eski Fatsa Belediye Başkanı Fikret Sönmez‘i hedef alarak, “Terörün belini kırdık. Bu Ordu, terörün ne menem şey olduğunu gayet iyi bilir. Bu Ordu, Terzi Fikri’yi de iyi bilir. Onların bedelini benim Ordu’m çok ödedi çok. Artık böyle bir şey yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1979 yılında bağımsız aday olarak girdiği belediye ara seçimlerinde belediye başkanı olarak seçilen Devrimci Yol’cu Fikret Sönmez’i hedef aldı. Erdoğan konuşmasında, “Terörün belini kırdık. Bu Ordu, terörün ne menem şey olduğunu gayet iyi bilir. Bu Ordu, Terzi Fikri’yi de iyi bilir. Onların bedelini benim Ordu’m çok ödedi çok. Artık böyle bir şey yok” ifadesini kullandı.

“Terzi Fikri” olarak bilinen Fiki Sönmez, Fatsa’da sosyalist bir yönetim kurarak dönemin anayasasını ihlal ettiği iddiasıyla, 12 Eylül askerî darbesine giden süreçte yapılan bir askerî operasyonla görevinden alınarak tutuklandı, 1985 yılında cezaevinde hayatını kaybetti.

Fikri Sönmez kimdir?

1938’de Ordu’nun Fatsa ilçesine bağlı Kabakdağı köyünde doğdu. 1960’larla birlikte Türkiye İşçi Partisi’ne üye oldu ve aktif siyasete başladı. TİP’in Fatsa’daki örgütlenmesi için çalıştı.

Dev-Genç’le birlikte 6. Filo’ya karşı eylemlerde yer aldı. 1972’de THKP-C davasından yargılandı. Mahir Çayan ve yoldaşlarının Maltepe Askeri Cezaevi’nden kaçışı sonrası Karadeniz’e geçmelerine yardımcı olmakla suçlandı. 2 yıl kadar tutuklu yargılandıktan sonra 1974’te afla serbest kaldı.

Karadeniz bölgesindeki emekçilerin ve köylülerin içerisinde mücadele yürüttü. 1978-79’da “Fındıkta sömürüye son” mitinglerini örgütleyen isimlerden biri oldu.

1979’da Fatsa’da, CHP, AP ve MSP’nin iki katı oy alarak bağımsız belediye başkanı seçildi. Fatsa’yı halk komiteleriyle yönetmeye başladı. Komitelerle birlikte “Çamura son” kampanyası, “Fatsa Halk Kültür Şenliği” gibi etkinlikler düzenledi. İlçede yol, su, kanalizasyon gibi sorunların halkın katılımıyla çözülmesi için adımlar attı. Geniş köylü kitlesinin katıldığı fındık mitingleri hayata geçirildi.

1980 Mayıs-Temmuz ayları arasında 50’nin üzerinde kişinin katledildiği Çorum Katliamı sırasında Başbakan Süleyman Demirel tarafından “Çorum’u bırakın Fatsa’ya bakın” ifadeleriyle hedef gösterildi. Operasyon öncesi CHP, MSP, AP ilçe başkanlarının ortak basın açıklaması yaparak “Fatsa’da operasyon yapılacak bir şey yok. Huzur içindeyiz” sözleri yeterli olmadı.

1979’da Ordu’nun Fatsa ilçesinde bağımsız belediye başkanı seçilen ve ilçeyi halk komiteleriyle yöneten Devrimci Yol’cu Sönmez, hedef gösterilme sonrası 12 Eylül darbesinin lideri Kenan Evren’in yönettiği ‘Nokta Operasyonu’ ile 11 Temmuz 1980’de gözaltına alınmıştı.

‘Terzi Fikri’, 4 Mayıs 1985 günü, 47 yaşındayken kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi Sönmez’in çalışmaları, bir sosyalist yerel yönetim deneyimi olarak görüldü ve yerli ve yabancı birçok araştırmaya da konu oldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir