Yeşil Sol Parti’nin 2. Olağanüstü Kongresi’nde Emek ve Özgürlük İttifakı’nın genişletilmesi çağrısı yapıldı. Kongrede, “Birlikte kazanacağız” mesajı verildi. Burada konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Ne mevcut kan, talan, yalan rejimine mahkumuz ne de tek seçeneğimiz eski rejimin rötuşlarla devreye sokulmasıdır” dedi.

2023 yılında yapılacak seçimlere katılma yeterliliği için kısa süre önce 46 şehirde örgütlenmesini tamamlayan Yeşil Sol Parti, “Buradayız, beraber kazanacağız” sloganıyla 2’nci Olağanüstü Kongresi’ni gerçekleştirdi. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Salonu’nda gerçekleşen kongrede güçlü demokrasi, Kürt sorunu, bağımsız ve tarafsız yargı ile seçime giderken üçüncü yol vurgusu yapıldı.

Kongre salonuna da “İşgal, yayılmacılık ve savaşa hayır”, “İklimi değil sistemi değiştir”, “Talan ve sömürüye karşı halkçı bütçe”, “Barış içinde eşit özgür yeşil bir dünya”, “Değiştirecek gücümüz var; şimdi kadın zamanı” afişleri asıldı.

Mey ve şiir dinletisi ile başlayan kongreye, KHK Platformu üyeleri de, “KHK’ya karşı omuz omuza” sloganlarıyla katıldı. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, kongrenin yapılacağı alana alkışlar eşliğinde gelirken, “Birlikte kazanacağız” sloganları atıldı.

‘En geniş demokrasi ittifakını inşa etmek için buluşmalar yaptık’

Kongrede konuşma yapan Yeşil Sol Parti Eş Başkanı Ayşe Erdem, her alanda çoklu bir kriz yaşadığını belirtti. Erdem, şunları söyledi:

Seçim sathı mailine girmişken, kurullarımız kendini kuvvetli bir biçimde hazırlamalı. İktidar bloğunun devletin tüm zor aygıtlarıyla bireylere saldırdığı, kadınlara ve LGBTİ+’lara yönelik şiddetin tırmandırıldığı günlerden geçiyoruz. Hukuksuzluğun her yerde olduğu ve kadınların kazanımları elinden alınıyor. Eş başkanlık kurumuna saldırı ile siyaset alanı da kadınlara saldırılıyor. Bu vesileyle Figen Yüksekdağ ve Aysel Tuğluk şahsında cezaevinde bulunan tüm kadın siyasetçilere selamlar iletmek istiyorum.

Üçüncü yol vurgusu 

Bu iktidar bloğunun karşısında da kadim sorunlara gerçekçi çözümler üretmeyen 6’lı masa yer alıyor. Bu iki blok karşısında radikal, demokratik bir programa sahip bir Üçüncü Yol var. Bugün ülkenin ihtiyacı güçlü demokrasidir, Kürt sorununda çözümdür, kadına eşitlik ve özgürlüktür, yargıda tarafsızlık ve bağımsızlıktır, onurlu bir barıştır. Tüm bunların gerçekleşmesi için toplumun tüm kesimlerinin, kadınların gençlerin bütün hakların emekçilerin inançların bir arada mücadele edeceği bir demokrasi ittifakının inşasına hala ihtiyaç var. Biz Yeşil ve Sol Parti olarak buna hazırız, bu kongreyi de bunun adımı olarak görüyoruz.

‘Biz kazanacağız’

Partinin Eş Başkanı İbrahim Akın da Türkiye’de artık hiçbir normun kalmadığını, devletin elinde sadece sopası kaldığını kaydeden Akın, “Öncelikle bu iktidardan kurtulmamız lazım. O yüzden seçim hem tarihi hem de fırsatlarla dolu olacak. Biz kazanacağız” dedi.

Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) MYK üyesi Hatice Göz, Bartın’da yaşanan maden cinayetine değinerek, Soma’da yaşatılmak istenenin, Bartın’da da yaşatılmak istendiğine dikkat çekti. Göz, “Tarihsel bir dönemden geçiyoruz. Bir taraftan faşizm kurmaya çalışanlar ve halklara savaş açanlar var. Bir taraftan da yeni bir düzeni yaratmak isteyenler var” dedi.ADVERTISEMENT

‘Siyasi iktidar sermaye ve bürokrasiden oluşan kartel bu katliamın sorumlusudur’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına Bartın’da yaşan maden cinayetine değinerek başlayan Sancar, şunları konuştu:

Heyecanımız büyük ama heyecanımızı yaşayamıyoruz. Boğazımızda düğüm var. Kömür karası çöktü yüreğimize. Kaybettiğimiz emekçi kardeşlerimizin acısı, üzüntüsü her şeyin önüne geçiyor. Üzüntülüyüz, acılıyız ama öfkeliyiz. Bu öfke, bu ülkeyi değiştirerek büyük gücün de en büyük kaynağı olacaktır. Amasra’da yaşanan kaza değildir, bir katliamdır. Asla kader olarak görülemez. İşçi cinayetleri kader değildir, yoksulluk kader değildir, yolsuzluk kader değildir doğa talanı savaş politikaları kader değildir. Bunlar bir sistemin temel sütunlarıdır, can damarladır. O sistem AKP- MHP faşizmini yerleştirmeye çalıştığı talan yalan ve kan rejimidir. Amasra katliamının sorumlusu bu rejimdir. Siyasi iktidar sermaye ve bürokrasiden oluşan kartel bu katliamın sorumlusudur.

‘Bu sistem talan yalan kan rejimidir’

Bu sistem biraz önce de söylediğim gibi tam bir kartel sistemi sömürü talan yalan kan rejimidir, bu sistemde ekmek pahalı, emek ucuzdur. Bu sistemde hayat ve geçim pahalı, can ucuz. Bu sistemde hakikat mücadelesi pahalı, halka hakaret ucuz. Bu sistemde haysiyet mücadelesi pahalı, her yerde saldırı, yolsuzluk ucuz. Hakikat mücadelesine karşı yalan ucuz, savaş naraları ucuz, barış mücadelesi pahalı. Bizler buraya bu sistemi ters yüz etmek için geldik. Buluşmamamızın amacı hepsini ters çevirmek olacaktır. Haysiyet olacaktır, ekolojik yaşam olacaktır. Bu kongre bu hedefe giderken, yürüyüşümüzün büyüdüğünü gösteren çok değerli bir buluşmadır. Üzüntüyle, umutla, heyecanla ve öfkeyle selamlıyorum.

‘Edi bese’

Sadece Amasra’da AKP Genel Başkanı’nın sözleri bile bu sistemin ruhunu ve hedefini açıkça ortaya koyuyor. İnsan hayatına saygı, emeğe saygı yok. Talan var, soygun var, sömürü var, savaş politikaları var. Êdî bese.

‘Kongre ile tarihi bir mesaj verilmektedir’

 Bu kongreyle tarihi bir mesajı vermektedirler. Büyümek, genişlemek ve halkların umudunu hep birlikte güçlendirmek için, emek sarf eden bütün yöneticilerine hem tebriklerimi hem de minnetlerimi sunmak istiyorum.

‘Hep birlikte kazanacağız’

Hiçbir şey tesadüf değil. Hiçbir işçi ölümü ve savaş kararı tesadüf bir tercih değil. Bu ülkede on yıllardır süren rejimin ayakta kalmak için planlı olarak seçtiği kararlardır. Bizler bu politikaları durdurmak ve bu düzeni değiştirme iradesine sahibiz. Yükümüz her zamankinden ağır. Sorumluluğumuz her zamankinden daha ciddidir. Büyümek bize heyecan verebilir ama ondan daha önemlisi bu ülkeye eşit ve özgür bir yaşamı, demokratik bir cumhuriyeti kurduğumuz bir dünyayı, gençlerin her alanda neşe ve umuduyla kuracağız. Bunu yapabilecek tek güç ezilenlerin birlikte yürüyüşüdür. Şimdi güçleniyoruz. Hakiki umudu büyütüyoruz. Ne mevcut kan talan yalan rejimine mahkumuz ne de tek seçeneğimiz eski rejimin rötuşlarla devreye sokulmasına. Üçüncü Yol var. Emeğin değeri üzerine kurulacak bir ekonomik hayattır. Hepimizin onuru ve özgürlüğüyle yaşayacağımız bir ülke kurmaktır. Gerçek seçenektir. Birlikte yaratıyor, birlikte genişleteceğiz. Her türlü kirli propagandaya karşı buradayız. Mutlaka kazanacağız. Hep birlikte kazanacağız, değiştireceğiz. En güçlü birlikteliği kurarak halkların adresini tüm ülkeye yayacağız. Umut biziz, buradayız.

HABER MERKEZİ

Bir Cevap Yazın